Kavunda (Cucumis melo L.) normal ve ışınlanmış çiçek tozları ile tozlama sonrasında çiçek tozu çim borusu gelişiminin dişicik borusunda incelenmesi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 45763
  2. Yazar: KADRİYE YAPRAK TANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHSAR YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAVUNDA (Cucumis melo L.) NORMAL VE IŞINLANMIŞ ÇİÇEK TOZLARI İLE TOZLAMA SONRASINDA ÇİÇEK TOZU ÇİM BORUSU GELİŞİMİNİN DİŞİCİK BORUSUNDA İNCELENMESİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA K. Yaprak TANER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ruhsar YANMAZ 1995, Sayfa: 33 Jüri : Prof.Dr. Ruhsar YANMAZ Doç.Dr. Ayşe GÜL Doç.Dr. Nilgün HALLORAN Bu çalışmada, y ışınlamasının (300-350 Gy) kantalop kavunu (Cucumis melo var. cantalupensis) ıslahı çalışmasında umutvar bulunan 3A hattına ait çiçek tozlarının in vitro canlılığı ve çim borusu uzunluğu ile çiçek tozu çim borularının dişicik borusu içinde gelişimi üzerinde etkileri araştırılmıştır. Işınlamadan 24, 48, 72, 96, 120 ve 144 saat sonra in vitro koşullarda yapılan sayım ve ölçümler sonucunda, çiçek tozu canlılığı üzerinde ışınlamanın yapmış olduğu etkinin önemli olduğu, ışınlamanın çiçek tozu canlılığını azalttığı, ışın dozunun ve çiçek tozu yaşının artışına bağlı olarak canlılık oranının hızla düştüğü belirlenmiştir. Bunun yanında ışınlama çiçek tozu çim borusu uzunluğunu da azaltmış, çim borusu uzama hızındaki azalma 300 Gy'lik dozda kontrol ve 350 Gy'e göre daha fazla bulunmuştur. In vivo koşullarda, ışınlanmış çiçek tozlarının % 64.54'ü dişicik borusu içinde gelişerek yumurtalığa kadar ulaşmıştır. Kontrol'da ise bu oran % 93.46 olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Işınlama, gamma ışını, çiçek tozu, çiçek tozu çim borusu gelişimi, kavun
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT MSc. Thesis THE INVESTIGATION OF POLLEN TUBE GROWTH IN STYLUS OF MELON (Cucumis melo L.) FLOWERS AFTER POLLINATED BY IRRADIATED AND NONIRRADLATED POLLENS K. Yaprak TANER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: ProfDr. Ruhsar YANMAZ 1995, Page :33 Jury : Prof.Dr. Ruhsar YANMAZ Assoc.Prof.Dr. Ayşe GÜL Assoc.Prof.Dr.Nilgün HALLORAN In this research the effects of y irradiation (300-350 Gy) on in vitro pollen viability and pollen tube Ienght and in vivo pollen tube growth in the styles of the inbreed 3A lines of the cantaloupes {Cucumis melo var. cantalupensis) was investigated. The results of the measurements and counts made after 24, 48, 72, 96, 120 and 144 hours from pollination showed the effects of the irradiation on pollen viability was important. The rate of the pollen viability decreased by the increasing of the irradiation dose and the pollen age. In addition, it was determined that the irradiation decreased the pollen tube length and it was more less at 300 Gy doses than 350 Gy and control. At the in vivo conditions the percentage of the pollen tubes of the irradiated and nonirradiated pollen reached the ovule, were 64.54 % and 93.46 % respectively. KEY WORDS : Irradiation, gamma irradiation, pollen, pollen tube growth, melon