Home states and homeland politics: Interactions between the turkish state and its emigrants in France and The United States
Köken devletler ve köken devlet politikaları: Türkiye devleti ile Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan göçmenler arası ilişkiler
  1. Tez No: 457632
  2. Yazar: DAMLA BAYRAKTAR AKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İÇDUYGU, PROF. DR. AYHAN KAYA, DOÇ. DR. ÖZLEM ALTAN OLCAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu tez çalışması köken devletlerin göçmen katılım politikaları ile politika değişikliklerinin göçmenlerin ulusaşırı siyasi pratiklerinin yanı sıra devlet-göçmen ilişkilerine olan etkileri üzerine odaklanmaktadır. Türkiye örneği ile 2000 yılları başında yaşanan politika değişiklikleri Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetlerinin yurtdışına giden göçmen politikalarının somutlaştığı, TBMM'ye sunulan kapsamlı bir raporu merkeze alarak incelenmektedir. Köken devlet politikalarının göçmenlerin siyasi pratikleri üzerindeki etkisi ev sahibi ülke politikaları ile olan ilişkileri çerçevesinde tartışılmaktadır. Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri'nin ev sahibi ülke olarak karşılaştırıldığı bu çalışmada, Türkiye devlet politikalarının bu ülkelerde nasıl uygulandığı ve Türk devletinin bu ülkelerde yaşayan göçmenlerle olan ilişkilerine nasıl yansıdığı ele alınmaktadır. Çalışmanın amacı sosyal bilimler literatüründe sınır aşırı pratiklere dair ortaya koyulmuş iki soruşturmanın birbirini nasıl tamamlayabileceğini tartışmaktır. Bunlardan ilki köken devletlerin üst düzey politika süreçlerini ve kurumsal yapılar ile farklı coğrafyalarda yaşayan vatandaşların üyeliklerine dair düzenlemelerini ele alır. İkinci literatürse göçmenlerin sınırları aşan pratiklerine, kimlik ve söylemlerine odaklanır. Bu tezin başlıca argümanlarından biri köken devletin göçmenlere yönelik politikalarının, göçmenlerin ulusaşırı siyasal pratiklerini nasıl gerçekleştireceğine dair bir etkisi olduğudur. Türkiye devlet politikalarının geçmişine bakarak, 2000'ler sonrasında sınıra dayalı vatandaşlık anlayışının değişiminin devlet-göçmen toplumu ilişkilerinin kurgulanma biçimini dönüştürdüğü tartışılmaktadır. Ancak devletin politika gündeminin uygulanması ideolojik faktörler ve dağınık siyasetten etkinlenmiş, siyasi olarak yüklü devlet ve toplum aktörleri arasındaki mücade ve uzlaşıları içermiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation I focus on home state's emigrant engagement policies, and the implications of policy changes on emigrants' transnational political practices, as well as home state-emigrant society relations. By using the case of Turkey, I analyze the continuities and changes in the emigrant policies following the critical rupture in early 2000s, when the Justice and Development Party (AKP) government's new approach was solidified with an extensive report presented to the Turkish Grand National Assembly. I discuss the impact of home state policies on emigrant agency by considering their interactions with host state policies. I look at two different host country cases of France and the United States and explore how policies have been implemented and what have been the outcomes on Turkish state's relations with the emigrant communities in these two countries. The aim is to discuss how the two sets of inquiry on cross-border practices in the social sciences literature may complement each other: first one dealing with top-down processes of home states that are reconfiguring their institutional settings and conceptions of membership on non-resident citizens, and second looking into the practices, identities, discourses of emigrants that transcend international borders. The argument of this dissertation is that the implementation of home state emigrant policies has an impact on how the emigrants foster transnational political practices. Looking at the history of Turkish state's emigrant policies, I argue that in the post-2000 period the transition from territorial conception of citizenship from an extra-territorial one had a clear impact on how the home state-emigrant society relations have been constructed. However, the implementation of the state's policy agendas has not been isolated from the ideological factors and messy politics; they contained a set of contestations and negotiations between the state and society actors that are politically loaded.