Cost-benefit analysis of kidney donation systems and an alternative proposal for Turkey
Böbrek bağış sisteminin maliyet-fayda analizi ve Türkiye için alternatif sistem önerisi
- Tez No: 457634
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Finance, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, hemodiyaliz ve böbrek nakil maliyetleri hesapları üzerinden Türkiye'deki bağış sisteminin maliyet-fayda analizi yapılmaktadır. Bu analizlerde gerçek veriler kullanılmıştır. Yapılan maliyet-fayda analizinin sonuçlarıyla duyarlılık analizi yapılmıştır. Bir başka duyarlılık analizi de parasal teşvik miktarının tespiti için yapılmıştır. Bu çalışmanın ışığında organ bağışını artırmak amacıyla üçayak üstüne kurulan alternatif sistem önerisi yapılmıştır: zorunlu donor sistemi, parasal teşvik ve devlet monopsonisi.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the cost and benefit of the kidney donation system in Turkey through the analyses of the costs of hemodialysis and kidney transplantation. These analyses were made by using real data. Afterwards, a sensitivity analysis is made by the use of the results of the cost-benefit analysis. One other sensitivity analysis is made for the determination of the amount of the monetary incentive. Within the framework of this study, an alternative system for increasing organ donation rates is proposed which is based on the following three pillars: an opt-out system, a monetary incentive and a government monopsony.