Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Türk kültürüne ait değerlerin aktarılması amacına yönelik yazma ve okuma becerilerine dayalı materyal tasarımı
Materials design based on writing and reading skills with the purpose of transferring the values of Turkish culture in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 457659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNUR CANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yabancı dil öğrenmek hedef dilin sadece dilbilgisi kurallarını öğrenmek değil aynı zamanda hedef dilin ait olduğu kültürü tanımak ve öğrenmektir. Kültür ve dil birbirinden ayrılmayan iki önemli unsur olduğundan dolayı yabancı dil öğretimi aynı zamanda hedef dilin kültürünün de aktarılma sürecidir. Bu noktadan hareketle yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Türk kültürü ile ilgili unsurların yabancı dil öğrenme sürecine aktarılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde kullanmak amacıyla Türk kültürü unsurlarını içeren yazma ve okuma becerilerine dayalı ders materyalleri önermektir. Bu materyaller aracılığıyla Türk kültürüne ait değerlerin aktarılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Learning a foreign language means not only learning grammar rules of the target language but also knowing and learning the culture of the target language. Because language and culture are inseparable factors, teaching a foreign language is also the progress of transferring the target culture. From this viewpoint, it is necessary to transfer the factors related to Turkish culture to the process of learning a foreign language in teaching Turkish as a foreign language. The aim of this study is to suggest reading and writing materials that include factors of Turkish culture with the purpose of using in teaching Turkish as a foreign language. It is aimed that values of Turkish culture are transferred through these materials.