Hukuk Muhakemeleri Kanunu kapsamında hâkimin reddi prosedürü
Grounds and procedures for challege of a judge within the scop of the code of civil procedure
- Tez No: 457661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Demokratik toplumların en önemli hukuk ilkelerinden birisi adil yargılanma hakkı ilkesi olup temel bir hak olan adil yargılanma hakkı gereğince kanunî, bağımsız ve tarafsız bir mahkeme önünde yargılama yapılması gerekir. Hâkimin reddi kurumu hâkimin tarafsızlığıyla ilişkili bir kurum konumundadır. Hâkimlerin adalet dağıtımını tam anlamı ile yapabilmeleri için baktıkları davalarda tarafsız olmaları gerekir. Tüm çağdaş hukuk sistemlerinde hâkimin tarafsızlığını sağlamak için davaya bakma yasağı ile hâkimin reddi kurumları düzenlenmiştir. Hâkimin davaya bakmasının yasaklanması ve reddi kurumu ile hâkimin tarafsızlığı sağlanarak doğru karar vermesi sağlanmış olur. Aynı zamanda kişilerin yargıya olan güveni de sağlanmış olur.
Özet (Çeviri)
Right to due process is one of the most important legal principles for democratic societies and pursuant to, as it is fundamental right, right to due process hearings must take place before a statutory, independent and impartial law court. Notion of challenge of a judge is positioned somewhere that is related to judge's impartiality. Judges must be impartial on cases they deal so as to dispense duly justice. In order to provide impartiality of Judge, notion of Judge's prohibition from trying a case and notion of challenge of judge have been regulated in all contemporary legal systems. Thereby, being impartiality of judge, having been provided to give the right decision by prohibition and challenge of Judge İnstitution. By the time, people's trust of Judiciary is provided.