İdari Yargılama usulünde Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun uygulanabilirliği
The possibility to implement code of civil procedure in administrative trial procedure
  1. Tez No: 588449
  2. Yazar: ŞAHİN ÜZÜM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN SACİT BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu, idari yargılama hukukundaki usul kurallarını düzenleyen bir kanundur. Ancak, bütün usulü müesseseler bu kanunda düzenlenmemiş, Kanun'un 31. maddesi ile,“Hakimin davaya bakmaktan memnuiyeti ve reddi, ehliyet, üçüncü şahısların davaya katılması, davanın ihbarı, tarafların vekilleri, feragat ve kabul, teminat, mukabil dava, bilirkişi, keşif, delillerin tespiti, yargılama giderleri, adli yardım hallerinde ve duruşma sırasında tarafların mahkemenin sükununu ve inzibatını bozacak hareketlerine karşı yapılacak işlemler ile elektronik işlemlerde”Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na atıf yapma yoluna gidilmiştir. Bu kapsamda yapılan çalışmamızda, idari yargının ortaya çıkışı, varlık nedeni, amacı, idari yargılama usulünün özellikleri, medeni yargılama usulü ile karşılaştırma yaparak farkları ortaya konmuş, medeni usulden yararlanma yolu olarak atıf yapılmasının nedenleri, atıf yapılmayan müesseselerin idari yargıda uygulanması gerekliliği, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na atıf yapılan müesseselerin idari yargılama usulünde uygulanabilirliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Law on Administrative Procedure No. 2577 regulates the rules of procedure in administrative law. But, some procedural institutions no arrangements made in the law. With its 31st article, the way was referred to“Challange of judge and prohibition, license, third parties participation to the case, reputation of case, the assignees of the parties, waive and agree, collateral, counter-lawsuit, expert witnesses, viewing, evidence detection, trial expenses, and in the case of legal aid and in the processes that would be done against actions which disrupt safety and tranquility of the court, electronic transactions”institutions that take place in Civil Law Procedures. In our study made in this context, focused on the emergence of the administrative judiciary, the reason of existence, its purpose,principles of administrative proceedings, administrative proceedings, revealed its differences through comparison with civil trial procedure relating to civil procedure, reasons for reference as a way of benefiting from civil procedure law, in the administrative judiciary the necessity of the application of non-referred institutions, the applicability of the institutions referred to Civil Law Procedures in the administrative proceedings procedure.