Risperidon bileşiğine duyarlı potansiyometrik sensör geliştirilmesi
Development of a risperidone compound sensitive potentiometric sensor
  1. Tez No: 457687
  2. Yazar: AYŞENUR BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER IŞILDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Antipsikotik bir ilaç olan risperidon tayini UV-Gör veya florasans detektörlerin kullanıldığı sıvı kromatografik yöntemler kullanılarak sağlanabilmektedir. Ancak sıvı kromatografi kullanılarak geliştirilen yöntemlerin çoğu pahalı ve zaman alıcı (post-column veya pre-column işlemler) veya yeterli duyarlılık ve seçicilik sergilememektedir. Bu tez çalışmasında, mikro boyutlarda kompozit risperidon-duyarlı sensörler geliştirildi ve geliştirilen mikro boyutlarda risperidon-duyarlı sensörlerin potansiyometrik performansları (seçicilik sabiti, doğrusal çalışma aralığı, tayin limiti, cevap süresi, pH çalışma aralığı, tekrarlanabilirliği, kullanım ömrü ve zamanla oluşan potansiyelde kayma) bilgisayar kontrollü ölçüm sistemi ile durgun ortamlarda belirlenmiştir. Geliştirilen risperidon duyarlı potansiyometrik sensör iç referans elektrot ve iç referans çözeltisi içermemektedir. Hazırlanan risperidon-duyarlı sensörün 1x10-1-1x10-5 derişim aralığında iyi bir potansiyel değişimi gösterdiği ve 10 s'den daha kısa bir cevap zamanına sahip olduğu belirlenmiştir. Sensör, pH=4–12 arasında ortamın pH'sından etkilenmeden çalışabilmektedir ve risperidonun tekrar ölçümlerinde tekrarlanabilir sonuçlar vermiştir. Geliştirilen mikro boyuttaki risperidon-duyarlı sensör, sensetik olarak hazırlanan numunelere uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar sensörün risperidon tayininde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A drug with an antipsychotic risperidone can be analyzed by liquid chromatographic techniques (LC) using Uv-visible and fluorescence detectors. However all developed methods based on LC are expensive, time consuming due to pre-and post-column reaction, and also not very selective and sensitive. In the thesis work, development of micro sized risperidone-sensitive potentiometric sensor, and the potentiometric performance of risperidone-sensitive potentiometric sensor (selectivity constant, linear working interval, detection limit, response time, pH working interval, repeatability, lifetime, and time dependent potential decay) was determined using computer controlled measurement system in static conditions. Risperidone-sensitive sensor was not constituted internal reference electrode or solution. When potentiometric behaviors of prepared sensors were investigated, it was found that prepared sensors showed a considerable potentiometric change between 1x10-1 and 1x10-5 mol L-1 risperidone concentrations with a response time below 10 s. Sensor is able to work between pH 4 and 12 without effected and reversibly for repeated measurements of risperidone. Obtained results showed that prepared potentiometric sensors could be validated to determine risperidone in samples.