Sivas Votorantim Çimento Fabrikasının bölümlerinin aydınlatma, termal konfor ve titreşim maruziyeti açısından değerlendirilmesi
Evaluation of departments in Sivas Votorantim Cement Plant in terms of lighting, thermal comfort and vibration exposure
  1. Tez No: 457691
  2. Yazar: HATİCE RUMEYSA DELİCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET KOÇBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sivas Votorantim Çimento Fabrikası'nda Eylül 2016'da gerçekleştirilen bu çalışmada, fiziksel risk etmenlerinden aydınlatma, termal konfor ve titreşim parametrelerinin ölçümleri iş sağlığı ve güvenliği kapsamında değerlendirilmiştir. Aydınlatma parametrelerinden aydınlık düzeyi ve termal konfor parametrelerinden ortam sıcaklığı, ortam bağıl nemi ve hava akım hızı ölçümleri; laboratuvar, işletme katı, kırıcı giriş, sevkiyat, paketleme, ambar, elektrik bakım, 1 ve 2 numaralı fırın, kömür değirmeni, siklon katı, makine bakım, çimento değirmeni ve yemekhane bölümlerinde yapılmış ve sonuçlar ortalama olarak verilmiştir. Titreşim parametrelerinden bütün vücut titreşim maruziyeti ölçümleri; traktör, kamyon, loder ve kırıcı iş makinelerini kullanan çalışanlarda yapılmıştır. Aydınlık düzeyi ölçüm değerleri, 4,1±0,6-114±17,1 lx arasında değişmektedir. Ortam sıcaklığı ölçüm değerleri 9,2-25,8 ºC arasında, ortam bağıl nem ölçüm değerleri % 39,8-85,6 arasında ve hava akım hızı ölçüm değerleri 0,07-0,60 m/sn arasında değişmektedir. Bütün vücut titreşim ölçüm değerleri 0,002-0,091 m/s2 arasında değişmektedir. Ölçüm sonuçları ilgili standartlardaki önerilen değerlerle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study measurements of lighting, thermal comfort and vibration parameters of physical risk factors carried out and evaluated within the scope of occupational health and safety in Sivas Votorantim Cement Plant in September 2016. Illuminace from lighting parameters and ambient temperature, ambient relative humidity and air speed from thermal comfort parameters were carried out measurement in the laboratory, operating floor, crusher entryway, shipment, packaging, warehouse, electrical maintenance, furnace 1 and 2, coal mill, cyclone floor, machine maintenance, cement mill and cafeteria departments and results were given as averages. Whole-body vibration exposure from vibration parameters were carried out by employees using tractors, trucks, loader and crusher. Illuminace measurement values ranged from 4,1±0,6-114±17,1 lx. Ambient temperature measurement values were between 9.2-25.8 ºC and ambient relative humidity measurement values were between 39.8-85.6 % and air speed measurement values were between 0.07-0.60 m/s. Whole-body vibration measurement values were between 0,002-0,091 m/s2. The measurement results were compared with the recommended values in the relevant standards.