Diz altı protez modelleme statik ve dinamik analizi
Under knee prosthesis modeling statics and dynamic
  1. Tez No: 457706
  2. Yazar: BURAK DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Alt Protez çalışmasında kullanılan malzemeler ve uygulanan yeni tasarım sayesinde protezin dayanımı ve absorbe yeteneği artırılmıştır. Tasarlanan ayak, yay görevini yay elemanı sayesinde üstlenmiş olup, normal insanın alt topuğunun yaptığı esnemeye yakın bir esneme yaparak konforlu sağlamıştır. Mekanik kısmı için ise malzeme olarak tamamen alüminyum seçilmiştir. Salınım hareketleri esnasında mekanik kısmında bulunan supap ve yaylar absorbe yeteneği kazandırmış olup hareketin, ne hızlı nede çok yavaş oluşmasını engelleyerek ideal bir salınım sağlamaktadır. İçerikte bulunan bu çalışmada yapılan analizler 90 kg ağırlığındaki bir insan göz önüne alınarak yapılmıştır. Modelleme için Solidworks, statik analiz için ANSYS ve dinamik analiz için ise MATLAB SimMechanic proğramlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis a under knee prosthesis was designed and analysed. The strength and flexibility of the under knee prosthesis was increased by using different materials and a new design technique. The prosthesis has a spring element, which makes a flexible and comfortable walk possible similar to human heel. The mechanic parts of the prosthesis were made by aluminium allay materials completely. In this work, the solid model of the prosthesis was made by using solidwork packet program. The stress and load distribution analyses were performed by using ANSYS program. Finally, dynamic analyses of the prosthesis were made by using Matlab and SimMechanic.