Doğu Akdeniz bölgesinde bulunan bazı doğal ve kültürel sit alanlarının bitki örtüsü üzerine araştırmalar
Studies on the vegetation of some natural and cultural protected areas located in the Eastern Mediterranean region
- Tez No: 457718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZAFER TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesi'nde bulunan bazı doğal ve kültürel sit alanlarının bitki örtüsünü araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanımızda, 88 familya 307 cinse ait, 354 tür, 82 alttür ve 45 varyete olmak üzere, toplam 481 takson belirlenmiştir. Bu taksonlardan 51 (% 10.60)'i endemiktir. 481 taksonun 4'ü Pteridophyta, 477'si Spermatophyta divizyolarına aittir. Spermatophyta üyelerinin 11'i Gymnospermae, 466'sı Angiospermae alt divizyosuna dahildir. Angiospermae'lerin 409'u Dicotyledones, 57'si Monocotyledones sınıfında yer almaktadır. Çalışma alanında, taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı şöyledir; 80 (% 16.63) takson Akdeniz, 92 (% 19.13) takson Doğu Akdeniz, 31 (% 6.44) takson İran-Turan, 27 (% 5.61) takson Avrupa-Sibirya, 1 (% 0.21) takson Saharo-Sindian Elementi, 1 (% 0.21) takson Kültür Bitkisi, 100 (% 20.79) takson Geniş Yayılışlı ve 149 (% 30.98) taksonun yayılış alanı bilinmeyendir. Çalışma alanında, içerdikleri tür ve türaltı takson sayısına göre en büyük 12 familya sırasıyla; Fabaceae 63 (% 13.10), Asteraceae 48 (% 9.98), Lamiaceae 48 (% 9.98), Brassicaceae 23 (% 4.78), Liliaceae 19 (% 3.95), Poaceae 18 (% 3.74), Boraginaceae 15 (% 3.12), Ranunculaceae 13 (% 2.70), Rosaceae 12 (% 2.49), Caryophyllaceae 11 (% 2.29), Scrophulariaceae 11 (% 2.29), Chenopodiaceae 10 (% 2.08) şeklindedir. Çalışma alanımızda, en çok takson içeren ilk 12 cins ve oranı sırasıyla; Salvia 9 (% 2.93), Centaurea 7 (% 2.28), Stachys 7 (% 2.28), Vicia 6 (% 1.95), Muscari 6 (% 1.95), Silene 5 (% 1.63), Euphorbia 5 (% 1.63), Lathyrus 5 (% 1.63), Lotus 5 (% 1.63), Trifolium 5 (% 1.63), Geranium 5 (% 1.63), Lamium 5 (% 1.63) şeklindedir. Endemik ve endemik olmayan (nadir) 60 taksonun tehlike kategorileri şöyledir. 3 takson kritik ''CR'', 5 takson tehlikede ''EN'', 14 takson zarar görebilir ''VU'', 19 takson en az endişe verici ''LC'', 18 takson tehdit altına girebilir ''NT'', 1 takson veri yetersiz ''DD'' kategorisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the vegetation cover of some natural and cultural Protected Areas in Turkey's Eastern Mediterranean Region. A total of 481 taxa were identified in our study area, belonging to 307 genus of 88 families, 354 species, 82 subspecies and 45 varieties. Of these, 51 (10.60%) are endemic. 481 taxons belong to Pteridophyta 4, 477 belong to Spermatophyta divisors. Eleven of the members of the spermatophyta belong to the Gymnospermae, 466 to the Angiospermae subdivisor. Of the Angiospermae, 409 are in the Dicotyledones, and 57 are in the Monocotyledones. In the study area, distribution of taxa in phytogeographical regions is as follows; 80 (% 16.63) taxa Mediterranean, 92 (19.13%) taxa Eastern Mediterranean, 31 (6.44%) taxon Iran-Turan, 27 (5.61%) taxon Europe-Siberia, 1 (0.21) taxon Saharo-Sindian Elementi, 1 (0.21%) taxon Culture Plant, 100 (20.79%) taxon wide spread and 149 (30.98%) taxon spread area unknown. In the study area, the largest 12 families according to species and subspecies number of taxa; Liliaceae 19 (3.95%), Poaceae 18 (3.74%), Fabaceae 63 (13.10%), Asteraceae 48 (9.98%), Lamiaceae 48 (9.98%), Brassicaceae 23 (4.78%), Boraginaceae 15 (3.12%), Ranunculaceae 13 (2.70%), Rosaceae 12 (2.49%), Caryophyllaceae 11 (2.29%), Scrophulariaceae 11 (2.29%), Chenopodiaceae 10 (2.08%) is in the shape. In our study area, the first 12 breeds with the highest number of taxa and the ratio were; Salvia 9 (2.93%), Centaurea 7 (2.28%), Stachys 7 (2.28%), Vicia 6 (1.95%), Muscari 6 (1.95%), Euphorbia 5 (1.63%), Lathyrus 5 (1.63%), Lotus 5 (1.63%), Trifolium 5 (1.63%), Geranium 5 (1.63%) is in the shape. Endemic and non-endemic (rare) 60 taxon hazard categories are as follows. 3 taxa critical ''CR'', 5 taxa in danger ''EN'', 14 taxa can be harmed ''VU'', 19 taxa least worrisome ''LC', 18 taxa threatened ''NT'' , 1 taxon data is inadequate in category ''DD''.