Fruktoz ile nonalkolik karaciğer yağlanması oluşturulan sıçanlarda Achillea biebersteinii ekstraktının bazı biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisi
The effect of Achillea biebersteinii extract on some biochemical parameters in rats witih fructose and nonalcholic liver lipids
- Tez No: 457723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Achillea biebersteinii ekstraktının fruktoz ile nonalkolik karaciğer yağlanması meydana getirilen sıçanların karaciğer dokusundaki biyokimyasal etkileri araştırılmıştır. Kolesterol, malondialdehit (MDA), yağ asitleri kompozisyonu, A, D, E, K vitamin düzeyleri belirlenmiştir. Çalışmada 200-250 gr ağırlığında rastgele seçilen 28 adet yetişkin erkek Wistar albino sıçan 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol (K), Fruktoz (F), Achillea biebersteinii ekstraktı (AB), Fruktoz+ Achillea biebersteinii ekstraktı (F+AB) (konbinasyon). Her grupta 7 sıçan konulmuştur. Kontrol grubu standart diyetle beslenmiştir. Fruktoz (F) grubuna 7 hafta boyunca içme suyunda % 50'lik (v/w) fruktoz uygulanmıştır. F+AB grubuna % 50'lik (v/w) fruktoz içme suyunda + Achillea biebersteinii 4 ml/kg olarak gavajla verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, biochemical effects of Achillea biebersteinii extract on liver tissue of fructose induced on nonalcoholic fatty liver were investigated. Cholesterol, malondialdehyde (MDA), fatty acid composition, A, D, E, K vitamin levels were determined. In the study, 28 adult male Wistar albino rats randomly selected at a weight of 200-250 gr were divided into 4 groups. Control (K), Fructose (F), Achillea biebersteinii extract AB and Fructose + Achillea biebersteinii extract (F+AB). Seven rats were placed in each group. The control group was fed with the standart diet. Fructose application (F) group was administered 50% (v/w) in drinking water for 7 weeks. F+AB group was given gavage in 50% (v/w) fructose drinking water+ Achillea biebersteinii extract 4 ml/kg.