Sildenafil ve tadalafil etken maddelerinin yasal/sahte ilaçlarda, enerji içeceklerinde ve atıksu örneklerinde yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile eşzamanlı tayinleri
Simultaneous determination of sildenafil and tadalafil in legal, illicit/counterfeit drugs, energy drinks and waste water samples by high performance liquid chromatography
  1. Tez No: 457766
  2. Yazar: ALİ KEMAL FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN BAKIRDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez kapsamında, sildenafil ve tadalafil etken maddelerinin yasal, yasadışı/sahte ilaçlarda, enerji içeceklerinde ve atıksu örneklerinde eşzamanlı tayinlerine yönelik duyarlı bir analitik yöntem geliştirilmiştir. Analitlerin kromatografik ayırımları pH 6.0'ya ayarlanmış 50 mM fosfat tamponu ve asetonitril (35:65, v/v)' den oluşan hareketli fazın 1.0 mL/min akış hızında kulllanılması ile elde edilmiştir. Optimum şartlar altında analitler 6.0 dakika içerisinde yüksek çözünürlükte birbirlerinden ayrılmışlardır. Kantitatif tayinde üç farklı HPLC sistemi kullanılmıştır. Tüm sistemlerde iki analit için de kalibrasyon grafiği geniş bir aralıkta doğrusal olarak tespit edilmiştir (R2=0.999). Valide edilmiş metot başarılı bir şekilde yasal, yasadışı/sahte ilaçlara, İstanbul'da tüketilen enerji içeceklerine ve atıksu örneklerine uygulanmıştır. Dokuz farklı yasal ve yasadışı erektil disfonksiyon ilacı içeriğinde bulunan analitlerin kalitatif ve kantitatif tayini amacı ile analiz edilmiş ve bulunan değerler ilaç etiketlerinde yazan değerler ile karşılaştırılmıştır. Üç farklı enerji içeceği de içeriklerinde bulunan sildenafil ve tadalafil analitlerinin tespiti amacı ile analiz edilmiştir. Sonuçlar üzerine matriks etkisinin belirlenmesine yönelik standart katma deneyleri yapılmıştır. Benzer şekilde atıksu örnekleri de optimum şartlar altında analiz edilmiştir. Geri kazanım verimlerinin tespiti amacı ile spike deneyleri yapılmış, sildenafil ve tadalafil için geri kazanım değerleri sırası ile %101.30 ± 3.43 and %102.68 ± 1.59 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this tehsis, a sensitive analytical method was developed for the simultaneous determination of sildenafil and tadalafil in legal, illicit/counterfeit drugs, energy drinks and waste water samples. Chromatographic separation of two analytes was achieved on a C18 column with a mobile phase including 50 mM phosphate buffer at pH 6.0 and acetonitrile (35:65, v/v) at the flow rate of 1.0 mL/min. Analytes were separated from each other in 6.0 minutes with high resolution under the optimum conditions. Three different HPLC systems were used in quantification. Calibration plots for both analytes were linear in wide range with correlation coefficients over 0.999 for all HPLC system. Validated method was successfully applied to legal and illicit erectile dysfunction drugs, energy drinks consumed in İstanbul/Turkey and waste water samples. Nine different legal and illicit erectile dysfunction drug samples were analyzed for qualitative and quantitative measurement of their ingredients, and results found were compared with the values written on the labels of drugs. Three energy drinks were also analyzed for their sildenafil and tadalafil content. Standart addition method was applied to figure out the matrix effect on the results. Similarly, waste water sample was analyzed under the optimum conditions. In order to calculate the recoveries, spiking experiment was performed and recovery rates for sildenafil and tadalafil were calculated as 101.30 ± 3.43% and 102.68 ± 1.59%, respectively.