Düşük sıcaklıkta magnezyum borat üretiminde atık magnezyumun hammadde olarak değerlendirilmesi
Evaluation of waste magnesium in the production of magnesium borates at low temperatures
  1. Tez No: 457771
  2. Yazar: AYÇİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEK DERUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında düşük sıcaklıklarda 'hidrotermal yöntem – manyetik karıştırma' ve 'hidrotermal yöntem – ultrasonik karıştırma' olmak üzere iki yöntem kullanılmıştır. Hidrotermal yöntem – manyetik karıştırma ile yapılan çalışmalarda 0°C - 70°C aralığında 30, 60, 120 ve 240 dakikalık reaksiyonlar gerçekleştirilmiştir. Hidrotermal yöntem – ultrasonik karıştırma ile yapılan çalışmalarda ise 0°C - 50°C aralığında 5, 10, 15 ve 20 dakikalık reaksiyonlar gerçekleştirilmiştir. Ürün karakterizasyon çalışmaları X-ışınları difraktometresi (XRD), Fourier transform infrared spektrometresi (FT-IR), Raman spektroskopisi ve SEM cihazlarıyla yapılmıştır. Gerçekleştirilen deneysel çalışmalar sonunda; her iki yöntemde de aynı XRD kodlarına sahip Admontit [MgO(B2O3)3.7(H2O)], Mkalisterit [Mg2(B6O7(OH)6)2.9(H2O)] ve Magnezyum bor hidrat [MgB6O7(OH)6.3(H2O)] mineralleri olarak ortaya çıkmıştır. Elde edilen ürünlerin FT-IR ve Raman spektrumları birbirlerine benzerlik göstermektedir. SEM görüntüleri incelendiğinde ise nano boyutta minerallerin de elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, synthesis of magnesium borates using hydrotermal - magnetic stirring method and hydrotermal - ultrasonic stirring method at low temperatures is aimed. In hydrotermal - magnetic stirring method, reactions held between 0°C - 70°C for 30, 60, 120 and 240 minutes. For this method with ultrasonic stirring studies, reactions held between 0°C - 50°C for 5, 10, 150 and 20 minutes. Synthesized products are characterized by X-Ray Diffraction (XRD), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), Raman Spectroscopy and SEM instruments. From the results of the experiments, it is seen that Admontite [MgO(B2O3)3.7(H2O)], Mkallisterite [Mg2(B6O7(OH)6)2.9(H2O)] and Magnesium Boron Hydrate [MgB6O7(OH)6.3(H2O)] minerals are synthesized from both of the methods. FT-IR and Raman spectrums show the characteristic bands of the magnesium borate minerals. SEM pictures show that the nano scale minerals are also synthesized from the experiments.