Anaokuluna devam eden beş-altı yaş grubu çocuklarda uzun süreli hatırlama ve tanıma belleğinin incelenmesi
A Research on the long-term memory and recognition of five-six year age group children attending pre-school education
  1. Tez No: 45779
  2. Yazar: YAŞARE AKTAŞ ARMUTÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MANĞIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Doktora Tezi ANAOKULUNA DEVAM EDEN BEŞ-ALTI YAŞ GRUBU ÇOCUKLARDA UZUN SÜRELÎ HATIRLAMA VE TANIMA BELLE?İNİN İNCELENMESİ Yaşare AKTAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı (Çocuk Gelişimi) Danışman:Prof..Dr. Mine MANGIR 1995, Sayfa:86 Jüri Prof. Dr. Mine MANGIR Prof Dr. Duyan MAGDEN Doç.Dr. Neriman ARAL Bu araştırma, anaokuluna devam eden beş-altı yaş çocukların uzun süreli hatırlama ve tanıma bellekleri üzerinde; yaş, cinsiyet, çocuğun anaokuluna başlamadan önceki bakım şekli, anaokuluna devam süresi, anne-baba öğrenim durumları, kardeş sayısı ve doğum sırası gibi değişkenlerin etkisinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırma, Ankara'da üniversiteler bünyesinde bulunan anaokullara devam eden beş-altı yaşlarındaki 100 çocuk üzerinde yürütülmüştür.Deneklerin hatırlama ve tanıma belleklerini ölçmek amacıyla 40 itemden oluşan bir resim seti kullanılmış ve deneklerden onlara daha önce gösterilen bu resimleri belirli zaman aralıklarında hatırlamaları ve tanımaları istenmiştir. Araştırmada, deneklerin hatırlama zaman aralıkları arttıkça, hatırladıkları item sayısının azaldığı ve hatırlanan item sayısı üzerinde hatırlama zamanının etkisinin önemli olduğu bulunmuştur. Hatırlama belleği üzerinde yaşın, tanıma belleği üzerinde cinsiyetin etkisinin önemli olduğu belirlenirken; altı yaşındaki deneklerin beş yaşındaki deneklerden daha fazla item hatırladıkları ve kızların erkeklere oranla daha fazla itemi doğru olarak tanıdıkları belirlenmiştir. Bununla birlikte, hatırlama ve tanıma belleği üzerinde; deneklerin anaokuluna başlamadan önceki bakım şekli, anaokuluna devam süreleri, anne-baba öğrenim durumları, kardeş sayısı ve doğum sırasının etkisinin istatistiksel olarak önemli olmadığı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bellek, Hatırlama, Tanıma, Tekrarlama,Organizasyon, Kodlama, Geri Çağırma.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Ph.D. Thesis A RESEARCH ON THE LONG-TERM MEMORY AND RECOGNITION OF FIVE-SIX YEAR AGE GROUP CHILDREN ATTENDING PRE-SCHOOL EPUCATION. Yaşare AKTAŞ Ankara University Gruaduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Econimics (Child Development) Supervisor; Prof. Dr. Mine MANGIR 1995, Page:86 Jury: Prof Dr. Mine MANGIR Prof Dr. Duyan MA?DEN Assoc.Prof Dr. Neriman ARAL This research was conducted to study the impacts of variables such as age, sex, types of care before nursery school, duration of pre-school education, education levels of the parents, number of the sibling and birth order on Long-term memory and recognition of the five-six year old pre-school children. Research was carried out of total one hundred five-six old children attending pre-schools belonging to various universities.IV In order to assess the recall and recognition abilities of the subjects, picture sets with 40 items were used and the subjects were asked to recall and recognize by certain intervals those pictures which were to the subject before hand. It was determined that as recall intervals of the subjects increased, the number of the items recalls were decreased and that recalling time was signifiantly affected the number of the items recalled. Impact of the age was found to be significant of recalling while gender was significant on recognition. Six year old subjects recalled more items than five year olds. Girl recognize more items correctly than the boys. However, the effects of the variables such as types of care before nursery school, duration of pre school education, education levels of the parents, number of the sibling and birth order were not determined to be statistically significant on recall and recognition. KEY WORDS. Memory, Recall, Recognize, Rehearsing, Organizing, Storage, Retrieve