4D mobil uygulamaların fen eğitiminde başarıya ve öğrenci tutumlarına etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of 4D mobile applications towards impact in science education success and student attitudes
- Tez No: 457843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKİF HAŞILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma 4D mobil uygulamaların fen eğitiminde başarıya etkisini ve öğrenci tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2015-2016 eğitim-öğretim yılı 2. döneminde Ordu iline bağlı Ünye ilçesinde bulunan bir köy okulundaki 6. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Köy Okulunda 2 tane 6. sınıf bulunmaktadır. Sınıflardan biri kontrol grubu; diğeri deney grubu olarak alınmıştır. Deney ve kontrol grubunda fen bilimleri dersi Dünya Güneş ve Ay ünitesi 5E öğretim yöntemi kullanılarak 3 hafta boyunca işlenmiştir. Deney grubunda Dünya Güneş Ay ünitesi işlenirken 5E öğretim yönteminin açıklama basamağında space 4D adlı mobil uygulama kullanılarak işlenmiştir. Bu süreçte kontrol grubunda space 4D adlı uygulama olmadan ders işlenmeye devam edilmiştir. İstatistiksel işlemler için SPSS 23.0 programı kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek için Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin anlamlı olup olmadığını değerlendirmek için 0,05 anlamlılık düzeyi kullanılmıştır. Çalışmada ön-test, son-test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Ön-test ve son-test olarak kullanılan soruların geçerlilik ve güvenilirlik analizleri Ordu ili Ünye ilçesinde bulunan 3 köy okulunda öğrenim gören 100 tane 6. sınıf öğrencisine uygulanarak yapılmıştır. Deney grubunda öğrencilerin space 4D adlı uygulama ile ilgili fikirlerini belirlemek amacıyla beş öğrenci ile mülakat yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
That work was conducted in order to determine the effect of 4D mobile applications towards impact in science education success and student attitudes. Research is applied to students at 6th class in a village school in Ünye, the district of Ordu, by 2015-2016 school year second term. There are two 6th classes in the village school. Class. One the classes was taken as control group; the other one was taken as the experimental group. Science lesson on experimental and control groups was processed“the Earth, Sun and Moon Unit”by using 5E teaching method for 3 weeks. While World, Solar Months Unit was processing in the experimental group, on 5E instructional method of the cascade of space was processed by using 4D mobile application. In this process in the control group, courses continued to be processed at without the space 4D application. SPSS 23.0 program was used for statistical processes. The Mann Whitney U test was used to test the research hypothesis. The significance level 0.05 was used to evaluate make sense whether or not the data which was obtained. Pre-test and final-test control group in pattern was used in the study. The validity and reliability analyses of the of the questions used for preliminary test and the final test were made by applying to the 100 6th class students in three village schools in Ünye of Ordu district. In the experimental group, an interview was made with 5 students in order to determine their ideas about space 4D application.