Hiperbolik tip denklem için bir optimal kontrol problemi
An optimal control problem for hyperbolic type equation
- Tez No: 457850
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde, hiperbolik tip başlangıç-sınır değer problemi için bir optimal kontrol problemi ele alınmıştır. Kontrol fonksiyonu durum denkleminin katsayısında olup Sobolev uzayından seçilmiştir. Öncelikle hiperbolik kısmi türevli denklemin genelleştirilmiş çözüme sahip olduğu gösterilmiş daha sonra optimal kontrol probleminin çözümü için varlık ve teklik teoremleri verilmiştir. Son olarak optimal çözüm için bir gerek şart elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, An optimal control problem for a hyperbolic type of initial-boundary value problems are considered. Control function which is coefficient of the state equation are selected from Sobolev spaces. First hyperbolic partial differential has been shown to have a generalized solution then the existence and uniqueness theorems for the solution of the optimal control problem is given. Finally, a necessary condition is obtained for the optimal solution.