Ortalamalara bağlı konveks fonksiyonlar için integral eşitsizlikler
Integral inequalities for convex functions based on means
- Tez No: 457849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OCAK AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, ortalamalara bağlı konveks fonksiyon türleri için integral eşitsizliklere yer verilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde konveks fonksiyon sınıfları ile ilgili tanım,teorem ve örneklere yer verilmiştir. İkinci bölümde konveks fonksiyonlar ve integral eşitsizlikler üzerine tarihsel bir bakış yer almakta olup literatürde bulunan bazı integral eşitlikleri, bu eşitlikler yardımıyla elde edilen eşitsizlikler ve farklı türden konveks fonksiyonlar için elde edilmiş Hermite-Hadamard tipli, Ostrowski tipli ve Simpson tipli eşitsizlikler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise yeni integral eşitlikler yardımıyla ortalamalara bağlı konveks fonksiyonlarla ilgili eşitsizlikler elde edilmiştir. Bu tezin amacı ortalama fonksiyonu, ortalamalara dayalı konvekslik türleri üzerine detaylı inceleme yapmak ve bu fonksiyon sınıfları için integral eşitsizlikler elde etmektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, integral inequalities have been given for convex functions based on means. In the first part of the study, definitions, theorems and examples for convex function classes have been placed. In the second part, a historical glance on the convexity and integral inequalities has been given, some integral equalities, integral inequalities that have been obtained via these equalities and integral inequalities of Hermite-Hadamard type, Ostrowski type and Simpson type for convex functions have been established. In the third part, new inequalities have been obtained for convex functions based on means via new integral equalities. The aim of this thesis is to search kinds of convexity based on means deeply and to obtain some integral inequalities for these classes of functions.