Bazı flavonoidlerin antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi, asetilkolinesteraz ve karbonik anhidraz enzimleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Determinaton of some flavonoids' antioxidant capacity and investigation of their effects on acetycholinesterase and carbonic anhydrase izoenzymes
  1. Tez No: 457854
  2. Yazar: BERATİYE İNAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mevcut çalışmada morin ve rutin gibi bazı flavonoidlerin muhtemel antioksidan ve radikal giderme aktiviteleri değerlendirildi. Sığır karaciğer karbonik anhidraz II izoenziminin saflaştırılması için daha önceki araştırmacıların sentezlediklerinden farklı bir afinite jeli hazırlandı. Matriks olarak Selüloz; uzantı kolu olarak benzoilklorür ve ligand olarak sülfanilamid kullanıldı. Ayrıca bu flavonoidlerin asetilkolinesteraz ve sığır karaciğer karbonik anhidraz II üzerine inhibisyon etkileri incelendi. Flavonoidlerin radikal giderme aktivitelerini değerlendirmek için hidrojen peroksit giderme aktivitesi çalışıldı. Ayrıca flavonoid yapısına sahip olan kuarsetin referans antioksidan olarak kullanıldı. Kullanılan flavonoidler kuvvetli antioksidan aktivitesi sergilediler.
Özet (Çeviri)
In the present study, some flavonoids such as morin and rutin were evaluated for possible antioxidant and radical scavenging activity. It is aimed in this study to design new affinity gel for bovine liver carbonic anhydrase II different from which have been used so far. Cellulose has been used as matrix, benzoilchloride as spacer arm and sulfonamide as ligand. Also the inhibitory effects of these flavonoids acetycholinesterase and cattle liver carbonic anhydrase izoenzyme II were investigated. In order to evaluate radical scavenging activity of flavonoids, hydrogen peroxide activity is studied. Also quercetin is used as referance antioxidant since its flavonoid structure. The flavonoids which are used in this study exposed high antioxidant activity.