Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) Almanca testi üzerine bir nitelik araştırması
- Tez No: 4579
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AKHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 1981-1986 yılları arasında öğrenci Yerleştirme Sınavı için hazırlanan Almanca testinin güvenirliği, ayırıcılık gücü ve güçlük dereceleri ortalamalarının yıldan yıla nasıl olduğu incelen miştir. Ayrıca kullanılan test maddelerinin değişik özelliklerinin güçlük ve ayırıcılık indislerini nasıl etkilediği test edilmiştir. Bu özellik ler test maddelerinin kelime-cümle ve metin anlama ile ilgili olan mad deleri içermektedir. ÖSYM-Bilgi İşlem Biriminden alınan verilere göre Almanca testinin 1981-1986 yılları için KR-20 güvenirlik indisinin 1981 yılında 0.928 ve 1986 yılında 0.969 gibi yüksek değerlerde çıktığı görülmüştür. Ortalama ayırıcılık gücünün 1981 yılında 0.58 gibi en düşük ve 1986 yılında ise 0.73 gibi en yüksek değerler arasında değişen ortala malarda olduğu gözlenmiştir. Doğru cevap yüzdesi olan güçlük indisi ortalamalarının da 1984 yılında 0.12 ve 1986 yılında 0.22 gibi değerler arasında değiştikleri anlaşılmıştır. Almanca test maddelerinin güçlük indislerinin düşük çıkmasında, adayların tercihlerinde yabancı dile ilişkin herhangi bir yükseköğretim programına yer vermemeleri, yabancı dil ile ilgili test maddelerini boş bırakmalarının neden teşkil edebileceği gözönünde bulundurulmuştur. Bir başka deyişle o maddelere cevap vermemeleri madde analiz sonuçlarındaki güçlük indislerinin düşük çıkmasına sebep olmuştur. Araştırmanın diğer kısmını oluşturan problemler ise maddelerin değişik özelliklerinin gruplanarak, güçlük ve ayırıcılıkları arasında fark olup olmadığını test etmeye yönelikti. Neticede sadece 1982 yılında uygulanan testin grup 1 anan maddele- ri arasında güçlük ve ayırıcılıkları bakımından farklılık olduğu göz lenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, changes in the reliability coefficients, mean of the discrimination and the difficulty indices of the German tests prepared between 1981 and 1986 for the Student Placement Examination are examined. In addition to this, the effectiveness of different characteristics of the test items to the difficulty and discrimination indices of the tests are also examined in the study. These characteristics include the word-sentence and comprehension items of the tests. According to the data taken from Computer Center of the Student Selection and Placement Center, (KR-20) reliability coefficients of each tests were calculated and it was found that the reliability coefficient of the German test was 0.928 in 1981 and reached to 0.969 in 1986. The mean of the discrimination indices have taken the values between minimum 0.58 in 1981 and maximum 0.73 in 1986. It was also observed that the mean of the difficulty indices has changed between the values 0.12 in 1984 an 0.22 in 1986. It must be taken into consideration that in German tests, the low values in difficulty indices were obtained because the candidates have not preferred the Language departments at the Higher Institutions, and they have not given any responses to the items within the Language subtests of the Student Placement Examination. In another words, skipped and empty responses caused to obtain difficult items at the end of the item analyses. In the other problems of the study, items within each test were grouped according to their characteristics and the differences of the means for difficulty and discrimination indices were analyzed among the years. At the end of these analyses significant difference was obtained only in the test used in 1982 Student Placement Examination. Vİ