Farklı nikel-titanyum döner alet sistemlerinin farklı kinematiklerde kullanımının endodontik tedavi görmüş köklerin kırılma direncine olan etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of different nickel-titatnyum systems using by different kinematics on the fracture resistance of endodontically treated roots
  1. Tez No: 458078
  2. Yazar: AHMET DEMİRHAN UYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT ALADAĞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç. Çalışmamızın amacı ProTaper Universal, ProTaper Gold, Twisted File Adaptive ve WaveOne Niti Döner Alet sistemlerini farklı kinematiklerde kullanarak yapılan preparasyonun dişlerin kırılma dirençlerine olan etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot. Tek köklü ve tek kanallı 160 adet alt kesici dişler seçildi. Dişler mine-sement birleşim yerinden ayrıldıktan sonra örnekler 8 gruba ayrıldı (n:20) ve Grup 1 hariç diğer gruplarda 10 K-tipi eğe kök kanallarında ilerletildi, ve bu boydan 1 mm çıkartılarak çalışma uzunluğu belirlendi. 15 K-tipi eğe ile rehber yol oluşturuldu. Grup 1: Enstrumente edilmedi. Grup 2: Bu grupta kök kanalları ProTaper Universal eğelerle devamlı rotasyon hareketinde (SY 360°) genişletildi. Grup 3: tüm kök kanalları ProTaper Universal F2 eğesi ile resiprokasyon hareketinde (SY 170°-SYT 50°) genişletildi.. Grup 4: Bu grupta kök kanalları ProTaper Gold eğelerle devamlı rotasyon hareketinde (SY 360°) genişletildi. Grup 5: tüm kök kanalları ProTaper Gold F2 eğesi ile resiprokasyon hareketinde (SY 170°-SYT 50°) genişletildi. Grup 6: Bu grupta kök kanalları Twisted file adaptive eğelerle rotasyon (SY600°-SYT0°) ve resiprokasyon hareketinde (SY 375°-SYT 50°) genişletildi. Grup 7: tüm kök kanalları Twisted file adaptive ML1 eğesi ile resiprokasyon hareketinde (SY 170°-SYT 50°) genişletildi. Grup 8: tüm kök kanalları WaveOne Primary eğesi ile resiprokasyon hareketinde (SYT 170° SY 50°) genişletildi. Kökler koronal 8 mm'si dışarıda kalacak şekilde akrilik rezin içine gömüldü, örneklere periodontal ligamentleri taklit etmesi amacıyla elastomerik ölçü maddesi kullanıldı. Daha sonra örneklere Universal test cihazında 1mm/ dakika hızla çalıştırılarak örneklere kuvvet uygulandı. Örneklerde kırılmaya neden olan maksimum kuvvet değerleri( F-Max) belirlendi ve sonuçlar tek yönlü varyans analizi ve LSD testi kullanılarak istatistiksel değerlendirilmeye tabi tutuldu.
Özet (Çeviri)
Aim. The purpose of this study is to evaluate to effect of ProTaper Universal, ProTaper Gold, Twisted File Adaptive and Waveone systems using by different kinematics on the fracture resistance of endodontically treated roots. Material and method. For this purpose 160 mandibular incisors teeth with single root and single canal were chosen. After the teeth separated from the enamel-cement junction, the teeth were divided into eight groups (n=20). All groups except for group 1, the working length (WL) of the canals was determined by inserting a size 10 K-type file into the root canal terminus and subtracting 1 mm from this measurement. A glide path was performed via a size 15 K-type file. Group 1: were not instrumented. Group 2: In this group, roots canal were prepared with ProTaper Universal instruments in continuous rotation (CW 360°). Group 3: The entire canal preparation was completed with a ProTaper Universal F2 file used in a reciprocating motion (CW 170°-CCW 50°). Group 4: In this group, roots canal were prepared with ProTaper Gold instruments in continuous rotation (CW 360°). Group 5: The entire canal preparation was completed with a ProTaper Gold F2 file used in a reciprocating motion (CW 170°-CCW 50°). Group 6: In this group, roots canal were prepared with TF Adaptive instruments in rotation (CW 600°- CCW 0°) and reciprocation (CW 370°-CCW 50°). Group 7: The entire canal preparation was completed with a TF Adaptive ML1 file used in a reciprocating motion (CW170°-CCW50°). Group 8: The entire canal preparation was completed with a Waveone Primary file used in a reciprocating motion (CCW 170°-CW 50°). The roots were mounted in acrylic supports in exposing 8 mm of the coronal part, and the periodontal ligament was simulated using elastomeric impression material. Vertical loading was carried out with a ball-ended steel cylinder fitted on a universal testing machine at 1 mm/min crosshead speed.