Açık ve kapalı apeksli dişlerin elektrikli pulpa testi ile ortalama vitalite değerlerinin belirlenmesi
Determining the average value with electric pulp testing of immature and mature incisors
  1. Tez No: 458080
  2. Yazar: İREM TÜREDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA TUBA ULUSOY YAMAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu klinik çalışmada farklı kök gelişim seviyelerine sahip keser dişlerin ortalama elektrikli pulpa testi (EPT) değerlerinin belirlenip, karşılaştırılması ve bu dişler için en uygun elektrot yerleşim bölgesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 6-12 (ortalama 8,9) yaş aralığına sahip 273 çocuk hastanın 1200 adet daimi keser dişi dâhil edilmiştir. Dişler, kök gelişim seviyesi ve diş tipine göre 12 gruba ayrılmıştır. Her diş EPT kullanılarak 3 ayrı bölgeden test edilmiş ve her test bölgesi için bir değer ve her diş için ortalama bir EPT değeri belirlenmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) (Post Hoc Tukey HSD) ve Duncan testi kullanılmıştır. Bulgular: Bütün diş gruplarında kök gelişim seviyesinde artış ile birlikte elde edilen EPT değerinde azalma eğilimi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this clinical study was to determine and compare the average electric pulp testing (EPT) values of permanent incisors which have a different root developmental level and determine the optimum site for electrode placement in these teeth. Materials and Methods: 1200 permanent incisors of 273 children with an age range of 6-12 (mean 8.9) years were included in this study. The teeth were divided into 12 groups according to root developmental level and tooth type. Each tooth was tested in 3 different regions using EPT and a threshold value was obtained for each test region and an average EPT value was determined for each tooth as a result. One-way analysis of variance (ANOVA) (Post Hoc Tukey HSD) and Duncan test were used for statistical analysis of the data. Results: There was a tendency to decrease in the EPT value with the increase in root developmental level in all tooth groups.