3-6 yaş grubundaki çocuklarda dental anksiyeteye neden olan etkenlerin değerlendirilmesi; Anket çalışması
Evaluation of the causes of 3-6 years old children's dental anxiety; Survey study
- Tez No: 458079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERHAN SARI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ilk kez diş hekimine gelmiş, 3-6 yaş gurubundaki çocukların dental anksiyeteleri üzerine; anne kişilik özelliklerinin, anne-baba tutumlarının ve çocuğun davranış özelliklerinin etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'ne başvuran, ilk kez diş hekimine gelen 3-6 yaş arasındaki 230 çocuğun anne-babası dâhil edilmiştir. Çocukların dental anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesinde Frankl Davranış Skalası kullanılarak; 150 çocuk dental anksiyeteli grup; 80 çocuk kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Gönüllü olan velilere 'Mizaç ve Karakter Envanteri', 'Çocuk Davranış Listesi' ve 'Ebeveyn Tutum Ölçeği' uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to determine the effects of mother's personality, behavioral characteristics of child and parenting style on the dental anxiety of children aged between 3-6 years old and who had their first dental visit. Material and methods: Parents of 230 children, aged between 3-6 years old, who had their first dental visit and applied to the Department of Pediatric Dentistry at the Ondokuz Mayıs University Faculty of Dentistry included in this study. To determine the dental anxiety of the children; Frankl's Behavioral Rating Scale was used. Accordingly; 150 children were identified as dental anxiety group. The control group consisted of 80 children. 'Temperament and Character Inventory', 'Child Behavior List' and 'Parent Attitude Scale' were applied to the parents who were volunteer.