Akut pankreatitli hastalarda NOD2 gen varyant sıklığı ve bakteriyel translokasyon arasındaki ilişki
NOD2 gene variant frequency and bacterial translocation in patients with acute pancreatitis
  1. Tez No: 458083
  2. Yazar: MEHMET ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN MURAT MUHİP HARPUTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: Şiddetli akut pankreatit gelişiminde barsak bariyer disfonksiyonları patogenezde sorumlu etkenlerden birisidir. NOD2 intestinal savunma mekanizmalarında önemli rol oynayan bir proteindir. Çalışmamızın amacı şiddetli ve hafif pankreatitli hastalar arasında NOD2 varyant sıklığının araştırılması idi. Materyal ve Metot: Çalışmamızda üç grup vardı. Grup 1 sağlıklı kişilerdi. Grup 2 ve Grup 3 Atlanta 2012 sınıflamasına göre hafif ve şiddetli pankreatitli hastalardan oluşturuldu. Tüm gruplarda 4 adet NOD2 varyant sıklığı ile birlikte serumda IL-6, TNF-a ve LBP düzeyleri çalışıldı. Bulgular: İki mutasyon (p.G908R ve c.3020insC) herhangi bir grupta saptanmadı. Çalışmamızda p.R702W varyantı şiddetli pankreatit grubunda 3 hastada (3/32,% 9.4) pozitifti, ancak bu varyant diğer iki grupta negatifti. 1007fs mutasyonu sağlıklı grupta 1 kişide (1/27, %3.7), hafif pankreatitli grupta 3 (3/36,%8.3), şiddetli pankreatitli grupta ise 3 (3/32, %9.4) kişide saptandı. Gruplar arasında NOD2 varyantları açısından anlamlı farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
NOD2 Gene Variant Frequency and Bacterial Translocation in Patients with Acute Pancreatitis Introduction and Aim: Intestinal barrier dysfunctions are one of the responsible factors in pathogenesis of severe acute pancreatitis. NOD2 is a protein that plays an important role in intestinal defense mechanisms. The aim of our study was to investigate the frequency of NOD2 variants among patients with severe and mild acute pancreatitis. Materials and Methods: There were three groups in our work. Group 1 was healthy. Group 2 and Group 3 were composed of mild and severe pancreatitis patients according to the Atlanta 2012 classification. In all groups, 4 NOD2 variant frequencies and serum IL-6, TNF-a and LBP levels were studied. Results: Two mutations (p.G908R and c.3020insC) were not detected in any group. In our study, p.R702W variant was positive in 3 patients (3/32, 9.4%) in severe pancreatitis group, but this variant was negative in the other two groups. 1007fs variant was positive in 3, 3 and 1 patient in mild (3/36, 8.3%) and severe pancreatitis (3/32, 9.4%) groups, and in healthy group (1/27, 3.7%), respectively. There was no significant difference for p.R702W and 1007fs variants between mild and severe pancreatitis group.