Farklı yüzey işlemleri, ultrasonik vibrasyon ve ışık yönünün laminate veneerlerin bağlantısına ve mikrosızıntısına etkisi
The effect of different surface treatments, ultrasonic vibration and light direction on bond strength and microleakage of laminate veneers
  1. Tez No: 359613
  2. Yazar: İRFAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH SARI, PROF. DR. Caner YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Laminate veneerlerde sık karşılaşılan problemler bağlantı başarısızlıkları ve mikrosızıntıdır. Bu çalışmanın amacı; farklı yüzey pürüzlendirme yöntemlerinin, bonding esnasında ultrasonik vibrasyon uygulamasının ve polimerizasyon için kullanılan ışık yönünün değiştirilmesinin, laminate veneerlerin bağlantı dayanımı ve mikrosızıntı üzerine etkisini incelemektir. 32 adet sığır alt kesici dişinin lingual yüzeyleri insan santral diş boyutlarına uygun olacak şekilde inceltilmiştir. Bukkal yüzeyleri de mine sınırında kalacak ve düz olacak şekilde aşındırılmış ve 0,8 mm kalınlığındaki rezin nano seramik laminate veneerler ışıkla sertleşen rezin siman ile yapıştırılmıştır. %37'lik ortofosforik asit ve Er:YAG lazer ile ayrı ayrı pürüzlendirilen dişlerin yarısına bonding esnasında ultrasonik vibrasyon uygulanmış diğer yarısına uygulanmamıştır. Polimerizasyonun başlatılması için, ultrasonik vibrasyon uygulanan ve uygulanmayan grupların yarısına bukkal yönden diğer yarısına lingual yönden ışık uygulanmıştır. Grupların bağlantı dayanımı değerlendirmek için mikro-makaslama testi ve mikrosızıntısını değerlendirmek için boya penetrasyon yöntemi kullanılmıştır.Verilerin istatistiksel analizi ANOVA ve Duncan testleri ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most common problems of the laminate veneers are connection failure and microleakage. The purpose of this study is to evaluate the effect of different surface roughening methods, the application of ultrasonic vibrations during bonding and change the direction of the light used for the polymerization on connection strength and microleakage of laminate veneers. 32 bovine lower central incisor tooth are tapered lingual surfaces which will fit the human central incisor. The buccal surfaces abraded straightly within the limits of the enamel and 0.8 mm thick resin nano ceramic laminate veneers are bonded with light-cured resin cement. 37% orthophosphoric acid and Er: YAG laser roughened separately in a standard way half of the teeth during bonding ultrasonic vibration applied to the other half did not apply. To start the polymerization, for the half of ultrasonic vibration and non-ultrasonic vibration groups light was applied from buccal, for the other half applied from lingual. Microshear test was used to evaluate bond strength, dye penetration method was used to evaluate microleakage. Datas were analyzed by ANOVA and DUNCAN statistical tests.