The effects of light and vibration aplication on aligner treatment duration cases with lower crowding of mandibular incisors
Alt keser çapraşıklığı olgularında şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedavilerde ışık ve titreşimin tedavi süresi üzerine etkisi
  1. Tez No: 774979
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM NALBANTGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı alt kesici diş çapraşıklığı olan bireylerde şeffaf plaklarla yapılan tedavide ışık ve titreşimin etkisini ortaya çıkarmaktır. Ortodontik diş hareketini hızlandırmak için girişimsel ve girişimsel olmayan methotlar vardır. Hem klinisyenlerde hem de araştırmacılar hastaların kısa ortodontik tedavi süresi isteğini karşılamak için hızlandırma metotlarından olan ilaçlar, led ışık kuvveti, düşük seviye lazer terapileri,fotobiyomodülasyon,cerrahi metotlar, kortikotomi,piezoinsizyon, dekortikasyon ya da mikroosteoperforasyonlar, ışık ve titreşim kombinasyonları, bracket sistemleri ya da dijital methotlara odaklanmışlardır.Bu çalışma cerrahi metotlara alternatif olabilecek hasta tarafından kolay kabul edilebilecek ve etkisinin uzun süreceği bir metot geliştirmeyi hedeflemektedir.Bu retrospektif çalışmada toplamda Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalında tedavileri tamamlanmış 89 hasta dahil edilmiştir.Hastalar 4 gruba bölünmüştür. Birinci grup 19 (11E/8M) kişiden oluşan kontrol grubudur.İkinci grup 26(14K/12 E) kişiden oluşan 30 Hz 25 N kuvvetle titreşim uygulanan, üçüncü grup 21 (12K/9E) kişiden oluşan 850 nm LED ışık uygulanan, son grup ise 23(14K/9E)kişiden oluşan kombine olarak ışık ve titreşim uygulaması yapılan gruptur. Tüm gruplarda verilen aygıtların günlük 20 dk kullanılması istenmiş ve verilen çizerge ile takibi sağlanmıştır. İlk randevuda (T0), 28 gün sonra (T1), 48 gün sonra (T2), ve 62 gün sonra (T3) olacak şekilde hastalardan ölçüler alınmış ve ölçülerden elde edilen modeller üzerinden çapraşıklık miktarı değişim ölçümleri yapılmıştır. 62 gün sonra yapılan ölçümlerde kontrol grubunda değişime göre titreşim grubunda ve ışık grununda istatistiksel olarak fark bulunamamıştır. HOT grubunda anlamlı diş hareket hızı artışı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of lights and vibration on aligner treatment duration cases with lower crowding of mandibular incisors. There are invasive and non-invasive methods for accelerating orthodontic tooth movement. There is a tendency for both clinicians and researchers to focus on accelerating methods for orthodontic tooth movement due to the huge demand for adults for a shorter orthodontic treatment time such as medicines, led light force, low level of laser theraphy, photo biomodulation, surgical methods, corticotomy, piezocisions, decortication or micro-osteoperforation, combination of led light and vibration, bracket systems or digital methods. With this study it was also desired to create a more conservative technique to accelerate tooth movement than those other methods, which would easily be accepted by the patients and have continuous effects throughout the desired period of the treatment.In this retrospective study, a total of 89 patients who applied to Yeditepe University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics were included in the study. Patients were assigned to four groups. First group which included 19 (11 female, 8 male) patients was the control group. Second group with 26 (14 female, 12 male) patients received a 30 Hz 25 N vibration device, third group which had 21(12 female, 9 male) patients received a device which produced 850 nm LED light and the last group consisting of 23 (14 female,9 male) patients got a device which combined vibration and light features. All patients with devices were asked to use them 20 minutes daily. At the initial appointment (T0), at 28 days later (T1), at 48 days later (T2), and 62 days later(T3) impressions were taken to produce dental casts. The tooth movements of the patients were recorded measuring the differences in amounts of crowding. According to measuring on 62 nd day; there is no statistical differences between control group and neither photo biomodulation group nor vibration group.