Adölesan idiyopatik skolyozlu hastalarda cerrahi tedavi sonuçlarımız
Adolescent idiopathic scoliosis: outcome after surgical treatment
  1. Tez No: 458132
  2. Yazar: KADİR GEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Adölesan idiyopatik skolyoz, omurganın en sık görülen deformitesidir. Bu sebeple farklı sınıflama sistemleri oluşturulmuştur. Konservatif ve cerrahi tedavi prosedürleri belirlenmiştir. Hasta takip ve tedavi yaklaşımları farklılıkları göstermektedir. Skolyozun cerrahi tedavisi zaman içersinde değişiklik göstermesine rağmen özellikle pedikül vidalarının icadı ve omurganın her seviyesinde efektif olarak kullanılmaya başlanılması ile büyük bir değişim göstermiştir. Özellikle cerrahi sonuçlarda; koreksiyon oranında artış ve koreksiyon kaybında azalma, sagital ve frontal eksenlerde dengeli bir omurga elde edilme oranlarında yani başarılı cerrahi sonuçlar elde etme oranlarında artış olmuştur. Posterior pedikül vidası uygulanmasında cerahların artan tecrübesi komplikasyon oranlarını belirgin azaltmıştır. Ancak zaman içersinde yapılan gözlemlerde hastaların başarılı cerrahi kriterlerine göre yüksek başarı oranlarının olmasına rağmen klinik yansımaları göz ardı edilmiştir. Bunun üzerine Skolyoz Araştırma Cemiyeti tarafından SRS-22 formu geliştirilmiştir. 5 alt gruptan oluşan SRS-22 formunda yüksek puan kliniğin daha iyi olduğuna işaret etmektedir. Çalışmamıza kliniğimizde opere olan 34 hastadan kriterlerimizi karşılayan 29 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 23'ü kız ve 6'sı erkektir. Kızların ortalama yaşı 15,472,59, erkeklerin ortalama yaşı 172,09 idi. Olgular 12 ay ile 54 ay arasında takip edilmiş olup, ortalama takip süresi 29 aydır. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası omurga eğrilik miktarı ve düzelme oranları ölçüldü. Ameliyat öncesi ve son kontrol SRS-22 formu değerlendirildi. Cinsiyetler arası karşılaştırılma yapıldı. Hastalarımızın koreksiyon oranları ve koreksiyon kayıpları ile SRS-22 formu ve alt grupları ameliyat öncesi ve sonrası yüzdelik değişimi arasında korelasyon saptanmamıştır. Bu da cerrahi düzelme miktarının aynı oranda kliniğe yansımadığını düşündürmektedir. Erkek ve kadın karşılaştırılmasında ise sadece ameliyat öncesi dış görünüm arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Ancak ameliyat öncesi ve sonrası SRS-22 toplam skoru ve tüm alt grup skorları artış göstermiştir. Frontal ve sagital vücut dengesi ameliyat sonrası tüm hastalarda olumlu yönde düzelme göstermiştir. Adölesan idiyopatik skolyozun cerrahi tedavisinde posterior enstrümentasyon ile füzyon, hasta memnuniyeti, eğriliğin düzeltilmesi ve düşük komplikasyon oranları ile etkin ve başarılı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Since Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS) is most common seen spinal deformity, various classification systems have been described, which helps clinicians to determine the correct intervention method, whether surgical or non-surgical. Diagnosis and treatment aproaches vary among patients. Recent innovations in surgical treatment of AIS, especially the pedicle screws and its effective placement at every level, lead to improve surgical outcomes, (i.e., increased rates of curve correction, decrease in correction loss, better balance in sagittal and frontal planes). Due to increased experiences of surgeons in posterior instrumentation, surgical complications significantly decreased as well. Although surgical outcomes are mostly favorable, clinical outcomes are almost disregarded. Therefore, the Scoliosis Research Society (SRS) developed a SRS-22 questionnaire with 5 subclassifications, in which high results correspond to good clinical outcomes. 29 (female n: 23; male n: 6) out of 34 patients with AIS, who surgically treated at our clinic and met our inclusion criterias, were inluded in the present study. Mean age of female and male patients was 15,47 +/- 2,59 and 17 +/- 2,09, respectively. And the mean follow-up time was 29 months. Pre-and post-operatively curve degrees were measured and correction rates were noted. SRS-22 questionnaire was applied to every patient pre-and post-operatively. All results were compared statistically between male and female groups. We did not found statistically significant correlation between surgical outcomes and clinical outcomes derived from SRS-22 questionnaire, which means surgical correction rates does not evenly affect clinical outcomes. In comparison between sex groups, only changes in appearance differed significantly. Total and all subgroup scores of SRS-22 questionnaire have also significantly increased post-operatively. Balance in frontal and sagittal plane improved postoperatively as well. As a conclusion, with low rates of complication, posterior instrumentation and fusion in AIS can succesfully help to correct scoliotic curves and aid in patient satisfaction.