Köpeklerde corpus femur ve corpus tibia'nın geometrik özellikleri
The geometric properties of the femoral and tibial shaft of the dog
- Tez No: 458174
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERKUT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Köpeklerde, uzun kemiklerin morfometrik özelliklerine ilişkin yaş, cinsiyet vb. faktörlere bağlı varyasyonların incelendiği araştırmalar biyomekanik veya konformasyonel farklılıkların yorumlanabilmesi için önemlidir. Diğer yandan, bu tür geometrik varyasyonlara ait veriler ortopedik çalışmalarda bazı deformitelerin düzeltilmesi ve implantların uygulama yöntemi veya tasarımlarını geliştirmek için kullanılmaktadır. Çalışmada benzer büyüklükte 41 adet köpeğe ait sağlam femur ve tibia kemikleri kullanıldı. Kemikler genç erkek (n=10), genç dişi (n=10), erişkin erkek (n=10) ve erişkin dişi (n=11) olacak şekilde dört grupta değerlendirildi. Kayıtları alınan kemiklerin röntgen görüntüleri ve bilgisayarlı tomografik kesit görüntüleri hazırlandı. Röntgen görüntüleri kullanılarak proximal ve distal spongioz kemik oranı hesaplandı. Bilgisayarlı tomografi kesit görüntülerinde kemiğin corpus'unun proximal, distal ve ortasında cavum medullare çapları ve substantia corticalis kalınlıkları ölçüldü. Kesit görüntülerinden hazırlanan üç boyutlu kemik modellerinde anatomik eksen, proximal ve distal longitudinal eksenler üç boyutlu olarak çizdirildi. Bu eksenler kullanılarak dorsal düzlem üzerinde proximal ve distal medio-lateral eğim açıları ile sagittal düzlemde proximal ve distal cranio-caudal eğim açıları ölçüldü. Elde edilen verilerden, bu ölçüm parametreleri için her yaş grubuna ve cinsiyete ait ortalama değer, standart sapma, güven aralığı değerleri, istatistiksel karşılaştırmaları ve korelasyon katsayıları tablolar halinde sunuldu. Çalışma sonunda, köpeklerde fonksiyonel anatomi ve klinik açıdan en önemli uzun kemiklerden olan femur ve tibia'daki kesit özellikleri ve eğriliklerin yaş ve cinsiyete bağlı anatomik farklılıkları ortaya konulmaya çalışılmış ve çeşitli ortopedik uygulamalara ilişkin, kemik bölümlerinde tespit edilen bazı geometrik varyasyonlara göre öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The studies on the age, gender etc. related morphometric variances of long bonesof dog are important for interpreting biomechanical or conformational differences. On the other hand, data on such geometric variations are used in orthopedic studies to improve some deformity correction methods and to develop the methods or designs of implants. The healthy femur and tibias of 41 dogs of similar size were used in the study. The bones were evaluated in four groups as young male (n = 11), young female (n = 10), adult male (n = 10) and adult female (n = 10). The X-rays and computerized tomographic images of the bones were obtained. The proximal and distal spongious bone ratios were calculated using radiographs. The cortical thickness and medullary diameters were measured. The anatomic axis, proximal and distal longitudinal axes were drawn in the three dimensional bone models that were prepared from cross section images. The proximal and distal medio-lateral inclinations on the dorsal plane and proximal and distal cranio-caudal inclinations on the sagittal plane were also measured using these axes. The mean values, standard deviations, confidence intervals the statistical comparisons and the correlation coefficients for these measurements on the each age group were presented in the tables. The geometric properties of the shafts and cross-sections of the femur and tibia that are anatomically and clinically important long bones of dogs were tried to be explained according to age and sex, and the suggestions for some orthopedic applications were also made according to some geometric variations