L-name ile hipertansiyon oluşturulan sıçanlarda fumaria officinalis ekstraktının kan basıncına etkisi
The effect of fumaria officinalis extract on blood pressure in L-name induced hypertensive rats
- Tez No: 458181
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, fumaria officinalis ekstraktının L-NAME ile hipertansiyon oluşturulan sıçanlarda kan basıncına etkisini geniş bir perspektif içerisinde ortaya koymak amacıyla tasarlanmıştır. Çalışmada 42 adet, 10 haftalık Wistar-Albino erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar eşit sayıda 6 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 4 hafta süreyle %0.9 izotonik NaCl çözeltisi i.p. uygulandı. HT grubuna hipertansiyon oluşturmak amacıyla NOS enzimi inhibitörü olan L-NAME, 40 mg/kg dozda %0.9 izotonik NaCl çözeltisinde 4 hafta süreyle i.p. uygulandı. HT +FUM150mg grubuna L-NAME 40 mg/kg dozda i.p. yolla 4 hafta süreyle ve son 2 hafta ilave olarak 150 mg/kg/gün dozda Fumaria officinalis ekstraktı %0.9 izotonik NaCl çözeltisinde çözülerek i.p. yolla uygulanadı. HT +FUM300mg grubuna L-NAME 40 mg/kg dozda i.p. yolla 4 hafta süreyle ve son 2 hafta ilave olarak 300 mg/kg/gün dozda Fumaria officinalis ekstraktı %0.9 izotonik NaCl çözeltisinde çözülerek i.p. yolla uygulandı. FUM150mg grubuna fumaria officinalis ekstraktı 150 mg/kg/gün olacak şekilde %0.9 izotonik NaCl çözeltisinde çözülerek i.p. yolla 2 hafta boyunca uygulandı. FUM300mg grubuna Fumaria officinalis ekstraktı 300 mg/kg/gün olacak şekilde %0.9 izotonik NaCl çözeltisinde çözülerek i.p. yolla 2 hafta boyunca uygulandı. Sıçanların 4. haftanın sonunda sistolik kan basıncı (SKB) değerleri ölçülerek kaydedildi. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. L-NAME ve fumaria officinalisin birlikte uygulandığı gruplarda SKB değerlerinin önemli ölçüde azaldığı görüldü. Fumaria grupları ve kontrol grubunda parametrelerde önemli bir değişim gözlenmedi. L-NAME grubu ile diğer gruplar arasında önemli ölçüde bir farklılık görüldü. Çalışmanın sonucu, Fumaria'nın 150 mg/kg ve 300 mg/kg dozlarının; L-NAME ile deneysel olarak hipertansiyon oluşturulan sıçanlarda kan basıncını düşürdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
42 ten-week old male Wistar-Albino rats were used in this study, which were categorized into 6 different groups of equal numbers. The Control group(Group1) was given only saline i.p. The hypertension group, was given 40mg/kg L-NAME dissolved in saline i.p for 4 weeks. L-NAME+FUM150mg Group, it was given both 40mg/kg L-NAME for 4 weeks and additionaly 150mg/kg Fumaria Officinalis extract for last 2 weeks dissolved in saline i.p. respectively. L-NAME+Fum300mg extract Group, it was given both 40mg/kg L-NAME for 4 weeks and additionaly 300 mg/kg Fumaria Officinalis extract for last 2 weeks dissolved in saline i.p. respectively. FUM150mg group, was given 150 mg/kg Fumaria Officinalis extract dissolved in saline i.p. for 2 weeks. FUM300mg group, was given 300 mg/kg Fumaria Officinalis extract dissolved in saline i.p. for 2 weeks. At the end of 4 week, the systolic blood pressure was measured and evaluated statistically. In the groups given L-NAME accompanied by Fumaria Officinalis, systolic blood pressure were observed to have decreased remarkably. No significant change could be determined for the parameters in ether Fumaria Officinalis or Control group. There was no statistically significant difference between L-NAME and other groups in this respect. In conclusion, the present study demonstrated that 150mg/kg and 300 mg/kg Fumaria Officinalis decreased blood pressure of L-NAME induced hypertensive rats.