''Kuru yonca otu ile arpanın koyunlarda rumenici fizyolojik olaylara etkisi üzerine bir araştırma''
A Research on the effects of barley and alfaalfa hay on the rumen physiology on sheep
  1. Tez No: 45819
  2. Yazar: NEZAKET CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. BESİM GÜROCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KURU YONCA OTU İLE ARPA'NIN KOYUNLARDA RUMENİÇİ FİZYOLOJİK OLAYLARA ETKİSİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Nezaket CÖMERT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr. A. Besim GÜROCAK 1995, Sayfa: 38 Jüri :Prof. Dr.A.Besim GÜROCAK Prof.Dr.Yılmaz YÜCELEN >r of. Dr.Orhan ÖZJÜRKCAN Bu araştırmada, kuru yonca otu ile arpanın rumen sıvısındaki toplam uçucu yağ asitleri miktarları ile amonyak düzeyleri ve pH üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme hayvanı olarak rumen kanülü takılmış üç adet Akkaraman koç kullanılmıştır. Araltırma 3*3 latin kare deneme düzenine göre yürütülmüş olup, deneme gruplarına %100 arpa, %50 arpa+%50 yonca ve %100 yonca içeren rasyonlar verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, yemlemeden önce rumen sıvısı pH değerlerinde, I.rasyon grubu ile II.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT M. Sc. Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF BARLEY AND ALFALFA HAY ON THE RUMEN PHYSIOLOGY ON SHEEP Nezaket CÖMERT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. A. Besim GÜROCAK 1995, Page: 38 Jury : Prof.Dr.A.Bes4m GÜRQg$r* Prof. Dr. Yx-lmaz yQcSZLEN-“p'r of ”. Ör. Or han ÖZTÜRKC AN In this investigation, the effects of barley and alfalfa hay on the total amounts of volatile fatty acids, ammonia levels and pH of the rumen liquid were investigated. Three Akkaraman sheep attached rumen cannula were used for the experiment.