Sütten kesilmiş oğlakların büyütülmelerinde arpanın değişik formlarının etkileri üzerinde bir araştırma
A Research on the effects of forms of barkey on growing performance of weaned kids
  1. Tez No: 104468
  2. Yazar: AHMET TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RİFAT OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜTTEN KESİLMİŞ OĞLAKLARIN BÜYÜTÜLMELERİNDE ARPANIN DEĞİŞİK FORMLARININ ETKİLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Ahmet TEKELİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. M.Rifat OKUYAN Araştırma, sütten kesilmiş oğlakların büyütülmelerinde arpanın değişik formlarının etkilerini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Üç gruba ayrılan 15 baş sütten kesilmiş erkek Akkeçi oğlağı dane, kırılmış ya da ezilmiş arpaya dayak rasyonlarla beslenmişlerdir. Denemede l.gnıba dane (DA), 2.gnıba kırılmış (KA) ve 3.gruba ezilmiş arpa (EA) katılan rasyon verilmiştir. Rasyonun diğer öğeleri yonca kuru otu, vitamin ön karma, mineral ön karma ve tuzdan oluşturulmuştur (%12.19 HP, 2425.6 ME Kcal/kg). Rasyonlar, hayvan basma günlük olarak canlı ağırlığın %2.4 yaşama payı ve 100 g canlı ağırlık artışı için 300 g kuru madde hesabıyla verilmiştir. Araştırma sonucunda grupların ortalama canlı ağırlıkları, sırasıyla 31.040, 28.440, 26.260 kg, günlük ortalama canlı ağırlık artışları ise 111.9, 96.2, 82.5 g olmuştur. Dane arpayla beslenen grubun günlük ortalama canlı ağırlık artışı ezilmiş ya da kırılmış arpa ile beslenenlerden daha yüksek olmakla birlikte, gruplar arasındaki farklılık istatistik! olarak önemli bulunmamıştır (P>0.05). Grupların günlük ortalama yem tüketimleri sırasıyla 723.2, 631.8, 571.2 g/baş, ve 1 kg canlı ağırlık artışı için yem tüketimleri sırasıyla 6.68, 6.84, 7.18 kg olmuştur. Bu durumda, sütten kesilmiş oğlakların büyütülmelerinde kullanılan arpaya fiziksel işlem uygulanmasına gerek olmadığı söylenebilir. 2001, 31 sayfa. ANAHTAR KELİMELER: Sütten kesilmiş oğlak, büyüme, ezilmiş, kırılmış ya da dane arpa, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF FORMS OF BARLEY ON GROWING PERFORMANCE OF WEANED KIDS Ahmet TEKELİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof.Dr. MJtifat OKUYAN This research was performed for fixing the effects of different forms of barley on growing performance of weaned kids. Three groups of 15 male Akkeci weaned kids were, 5 kids for pereach group, fed with three different forms of barley; whole, crushed and rolled barley forms. In the experiment first group was fed with WB (whole barley), second group was fed with CB ( crushed barley) and the last group was fed with RB (rolled barley). The other compenents of the diets were composed of alfalfa hay, premix of vitamin, premix of mineral and salt (%12.19 CP, 2425.6 ME Kcal/kg). Diets were applied as %2.4 for living and 300 g dry matter for 100 g live weight gain for each animal perday. At the end of the research live weight's for each group were, 31.040, 28.440, 26.260 kg and average live weight gain's perday were 111.9, 96.2, 82.5 respectively. Although average live weight gain for the group fed with WB, was greater than the other groups, but the differences between groups were found sitosticaly insignificant (P>0.05). Average feed intakes for the groups perday were; 723.2, 631.8, 571.2 g/animal, and feed intakes for one kg of feed utilization were 6.68, 6.84, 7.18 kg respectively. In this situation, it is possible to say that, there is no need to carry out physical process on barley to effect the growing performance of weaned kids. 2001, 31 pages. Key Words : Weaned kids, grow} roll barley, crush barley, whole barley, live weight gain, feed intake, feed utilization. «««MMESESK