Türkiye'de tütün politikasının tarihsel gelişimi
  1. Tez No: 45820
  2. Yazar: İ.COŞKUN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE'DE TÜTÜN POLİTİKASININ TARİHSEL GELİŞİMİ I. Coşkun CEYLAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Danışman s Prof «Dr- Suat AKSOY 1995, Sayfa: 200 Jüri s Prof «Dr. Suat AKSOY Prof.Dr. Hasan TATLIDIL Prof. Dr. Erdoğan OKTAY Tütün, Türk toplumu tarafından tanınmasından bu yana ekonomik ve sosyal anlamda her zaman özel önem verilen bir tarımsal ürün olmuştur. Tarımda, sanayide ve ticarette ülke ekonomisine sağladığı istihdam ve gelir katkısı yanında, ülkeye kazandırdığı döviz geliri ile tütünün önemi, özellikle Cumhuriyet döneminde giderek artmıştır- Bu çalışmada tütünün Türk toplumu tarafından tanınmasından, günümüze değin geçen süre içinde uygulanan tütün politikaları incelenmektedir. Türkiye'de tütün politikasının tarihsel gelişimi, ekilis alanı, üretim, fiyat, tütün sanayii ve d ıs ticaret gibi baslıklar altında, dönemler halinde ele alınmıştır» Çalışmada elde edilen bulgular, Türkiye'de tütün politikasının farklı dönemlerde, farklı amaçları ön plana çıkaracak şekilde yönlendirildiğini göstermektedir. Dünyada değişen tüketici zevkleri ve sigara karşıtı kampanyalar nedeniyle yüzyılın basında Türk Tütünü adıyla tüm dünyada tanınan tütünler, günümüzde yok olma tehlikesi ile yüz yüzedir. ANAHTAR KELİMELER s Tütün, Türk tütünü, tütün politikası, tarihsel gelişim, üretim, fiyat, tütün sanayii,' d ıs ticaret, tütün ekicileri-
Özet (Çeviri)
3 1 1 ABSRTACT Ph.D. Thesis THE HISTORICAL DEVELOPMENT OF TOBACCO POLICY IN TURKEY I. Coşkun CEYLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor 8 Prof. Dr. Suat AKSOY 1995, Pages S00 Jury : Prof -Dr. Suat AKSOY Prof. Dr. Hasan TATLI D ÎL Prof -Dr. Erdoğan OKTAY Tobacco is an agricultural product which is always given particular importance in economic and social aspects since it- has been known by Turkish community. The importance of tobacco increased particularly in Republic era with that was earned foreign exchange to country, besides its employment, and income contributions to national economy in agriculture, industry and trade. The tobacco policy implementations of the country was examined since 1687 in this study. Historical development of tobacco policy in Turkey was considered under cultivation area, production, price, tobacco industry and foreign trade headlines as in period of times. The findings that of this study showed that tobacco policy in Turkey was directed in appearance of taking different purposes to most important place in different period of times. While tobacco which was known with the name of Turkish Tobacco by whole world at the beginning of this century, because of the changing of consumer pleasures and anti-smoking campaigns in the world, nowadays faces the risk of dissapearance Key Wordss Tobacco, Turkish Tobacco, tobacco policy, historical development, production, price, tobacco industry, foreign trade, tobacco farmers.