Maternal obezitenin Anne ve yenidoğan sağlığına etkisi
The effect of maternal obesity on maternal and neonatal health
  1. Tez No: 458192
  2. Yazar: SELVA ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmanın amacı, maternal obezitenin anne ve yenidoğan sağlığına etkisini incelemektir. Araştırma Mart 2015-Ağustos 2016 tarihleri arasında İskenderun Devlet Hastanesi loğusa servisinde, vaka-kontrol çalışması olarak yapılmıştır. Çalışmaya alınan kadınlar gebe kalmadan önceki beden kitle indekslerine göre normal kilolu (kontrol grubu n=144) ve obez (vaka grubu n=142) olmak üzere iki gruba ayrılmış ve toplam 286 kadın ile çalışma tamamlanmıştır. Veriler,“Veri Toplama Formu ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği”ile toplanmıştır. Veri toplama formu klinikte loğusalar ile yüzyüze görüşme yöntemi, bazı veriler hasta dosyasından alınarak ve doğumdan altı hafta sonra telefon görüşmesi ile doldurulmuştur. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Ki kare testi, Student t test, Fisher-Freeman-Halton testi, Fisher's Exact test ve Yates' düzeltmeli Ki-kare testi kullanılmıştır. Obez kadınların yaş, gebelik ve yaşayan çocuk sayısı ortalamalarının kontrol grubu kadınlara göre daha yüksek, eğitim düzeylerinin ve doğum haftası ortalamasının ise daha düşük olduğu saptanmıştır (p0,05). Her iki grup kadınlarda sezaryen oranı yüksek olup doğum şekilleri, yenidoğanların ilk yarım saatte emzirilmeye başlanması, yenidoğanlarda komlikasyon görülmesi yönünden gruplar arasında istatistiksel fark olmadığı (p>0,05), obez kadınların yenidoğanlarının 1. dk ve 5.
Özet (Çeviri)
The aim was to investigate the effect of maternal obesity on maternal and neonatal health. The study was made as case-control study between the dates March 2015 – August 2016 in woman after childbirth service of İskenderun State Hospital. The womans in testing were separated into two groups as normal weight according to before pregnant body mass index (control group n=144) and obese (case group n= 142 ) and the study was completed with 286 women in total. Data were collected with'Data Collection Form and Edinburgh Postpartum Depression' scale. Data collection forms were completed with method face to face meeting with puerperant, some data were completed with taking from patient files and with telephone meeting after 6 weeks later from birth. Complementary statistics were used for data analysis; Chi square test, Student t test, Fisher-Freeman Halton test, Fisher's Exact test and Yates' Corrected Chi square test. It was determined that average of obese women is higher than women of control group about age, pregnancy, count of living child and average of obese women is lower than women of control group about education level, average of birthday week (p0,05). Caesarean rate is high for newborns of both groups women. There is no statistics differance about birth forms, starting breastfeed of newborns in first half hour, concerning complication of newbirth (p>0,05). It was determined 1. minutes and 5.