Maternal obezitenin anne-bebek sağlığına etkileri ve yönetimi: Sistematik derleme ve meta-analiz
Effects of maternal obesity on maternal-infant HEALTH and its Management: Systematic review and meta-analysis
  1. Tez No: 759113
  2. Yazar: DÖNDÜ KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE KARAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Bu çalışma birincil çalışmalara dayalı olarak, maternal obezitenin anne-bebek sağlığına etkileri ve yönetiminde kullanılan yöntemlerin etkinliğinin belirlemesi amacı ile yapılmıştır. Yöntem: Çalışma sistematik derlemede ve meta-analiz deseninde yapılmıştır. Taramalar Eylül-Ekim 2021 tarihleri arasında, obesity* AND (pregnancy* OR“babies health”OR“maternal Health”OR management) ve Türkçe veri tabanlarından obezite AND gebelik OR“anne sağlığı”AND“bebek sağlığı”OR yönetim) kelime grupları ile PubMed, Ulusal Tez Merkezi, DergiPark, MEDLINE, the Cochrane Library ve EBSCO arama motorlarından yapılmıştır. Araştırmaların metodolojik kalitesi, Joanna Briggs Institute tarafından geliştirilen Kritik Değerlendirme Kontrol Listeleri ile değerlendirilmiştir. Veriler meta-analiz yöntemleri ile sentez edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 2013–2021 yıllarında yayımlanmış 56 araştırma dâhil edilmiştir. Araştırmaların toplam örneklem hacmi 790 486'dır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted with the aim of determining the effects of maternal obesity on mother-infant health and the effectiveness of the approaches used in its management, based on primary studies. Material and Methods: This study was conducted in a systematic review and meta-analysis design. The searches were performed between September and October 2021 with the word groups obesity* AND (pregnancy* OR“babies health”OR“maternal Health”OR management) and obesity AND pregnancy OR“maternal health”AND“baby health”OR management from Turkish databases. Made from PubMed, National Thesis Center, DergiPark, MEDLINE, the Cochrane Library, and EBSCO search engines. The methodological quality of studies was evaluated with Critical Evaluation Checklists, developed by Joanna Briggs Institute Data were synthesized using meta-analysis methods. Results: For this study, the results of 56 studies published in 2013-2021 were compiled. The total sample size of the studies is 790 486.