Geriatrik köpeklerde mikroalbuminüri ile idrarda protein-kreatin oranı arasındaki korelasyonun araştırılması
Investigation of the correlation between microalbuminurine and urinary protein: The rate of creation in geriatric dogs
  1. Tez No: 599018
  2. Yazar: NECİP GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR PAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma ile geriatrik olarak adlandırılan 8 yaş ve üzeri yaşa sahip köpeklerde mikroalbüminüri ile idrar albümin/kreatinin oranı arasındaki korelasyonun belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi ile Aydın-Kuşadası'nda mevcut olan özel kliniklere gelen 8 yaş ve üzeri köpekler çalışmaya dahil edildi. Kliniğe getirilen hastalar anamnez, klinik ve laboratuar muayenesi yapıldıktan sonra serbest veya sistosentez yoluyla idrar örnekleri alındı. İdrar protein/kreatinin oranı ile mikroalbüminüri düzeyleri arasında istatiksel anlamlı farklılıklar bulunduğu belirlendi. Kan üre ve kan kreatin düzeylerine bakıldığında da mikralbüminüri düzeyleriyle kıyaslandığında istatiksel anlamlı farklılıkların bulunduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the correlation between microalbuminuria and urine albumin / creatinine ratio in geriatric dogs aged 8 years and older. For this purpose, dogs aged 8 years and over who came to Aydın Adnan Menderes University Veterinary Faculty Animal Hospital and Aydın-Kuşadası private clinics were included in the study. Urine samples were taken by free or cystocentesis after anamnesis, clinical and laboratory examination. There were statistically significant differences between urine protein/creatinine ratio and microalbuminuria levels. When urea and blood creatine levels were examined, it was found that there were statistically significant differences when compared with micralbuminuria levels. When urea and blood creatine levels were examined, it was found that there were statistically significant differences when compared with micralbuminuria levels.