İzole immünglobulin A eksikliği olan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients of selective İgA deficiency
- Tez No: 458220
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL REİSLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alerji-İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Diğer İmmünglobulin izotiplerinin normal serum değerlerinde olması durumunda, serum IgA değerinde azalma olarak tanımlanan IgA eksikliği en yaygın görülen primer immün yetmezliktir. IgA eksikliği bulunan birçok hasta asemptomatiktir. Bizim çalışmamızda; Konya ilindeki IgA eksikliği bulunan hastaların genel özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlandı. 2006-2016 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Alerji ve İmmünoloji Polikliniğinde takipli hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Dört yaş üzerinde bulunan 380 hasta çalışmaya dahil edildi. Dahil edilme kriterleri; 0-18 yaş arası hastaların serum IgA düzeyi yaşa göre 2 SD altında bulunan ve sekonder immün yetmezliğe neden olacak ek hastalığı ve sendromu bulunmayanlar olarak belirlendi. Hastalar İmmünglobulin düzeyine göre iki grup olarak sınıflandırıldı. IgA serum düzeyi 7 mg/dl altında bulunan hastalar izole IgA eksikliği grubuna dahil edildi. IgA düzeyi yaşa göre 2 SD altında ve 7 mg/dl arasında bulunan hastalar parsiyel IgA eksikliği grubuna dahil edildi. Takipli hastalarımızın eşlik eden diğer immün parametre özellikleri, klinik verileri, eşlik eden hastalıkları ve ailede bulunan hastalık özellikleri incelenmiş olup IgA eksikliği olan hastaların eksik olan bilgileri için elektronik kayıt sisteminde bulunan laboratuar sonuçları, epikriz bilgileri ve dosya kayıtları retrospektif olarak analiz edildi. Takip sırasında oluşan hastalıklar ve aile fertlerinin hastalık özelliklerinin değerlendirilmesi açısından aile fertleri aranarak gerekli bilgiler öğrenilerek SPSS 20 programına kaydedildi. İzole ve parsiyel IgA eksikliği bulunan hasta grupları arasında karşılaştırma yapıldı ve takip sırasında gruplar arasında dönüşümlerin olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
İmmünglobulin A (IgA) deficiency is the most common primary immünodeficiency defined as decreased serum level of IgA in the presence of normal levels of other İmmünglobulin isotypes. Most individuals with IgA deficiency are asymptomatic. Our study purpose investigating general features of IgA deficiency patients in Konya. From 2006 to 2016 years; the performance of this work was approved by Pediatric Allergy and İmmünology Department in Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine. Outpatient medical records was evaluated retrospectively. Patient selection criteria are patients age that 0-18 years, immünoglobulin A level is at least 2 standart deviations below the mean for age in a patient older than 4 years of age are selected and other causes of hypogammaglobulinemia have been excluded. Patients classifed two main group related IgA serum level. Serum IgA level of less than 7 mg/dL (0.07 g/L) is considered as selective IgA deficiency. Serum IgA level that between 2 standart deviations below the mean for age and 7 mg/dL (0.07 g/L) is partial IgA deficiency. We excluded the patients that have syndromic features from studying group. We observed all immünoglobulin SD index patients, peripheral blood lymphocytes counts, clinical examination, patients' diseases, their family diseases, epicrisis and laboratory values retropectively. We called patients for documenting their family diseases and developing new diseases. All data recorded WİNDOWS SPSS 20 program to analysis. Datas having two patient group compared and statistical analysis were made. During observation, some patients switched other group depending on serum IgA level. Serum IgA level improved some patients belong selective IgA deficiency so, they passed the group of partial IgA deficiency.