Kronik lenfositik lösemi hastalığında otoimmünite ve immün yetmezlik
Autoimmunity and immunodeficiency in patients with chronic lymphocytic leukemia
  1. Tez No: 458224
  2. Yazar: MİYASE SAYAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZAFER ÇALIŞKANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Kronik lensfositik lösemi tanısı ile takip edilmekte olan hastalarda otoimmünite ve immün yetmezlik durumları açısından değerlendirilmesi planlanmıştır. Yöntem: Çalışmada N.E.Ü. Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji B.D. polikliniğine başvurmuş kronik lenfosittik lösemi tanılı hastaların dosya kayıtları incelenerek, kronik lenfositik lösemi hastalığında otoimmünite ve immün yetmezlik açısından değerlendirilmesi planlanmıştır. Çalışmada 01.01.2010-01.04.2016 tarihleri arasında hematoloji polikliniğine başvurmuş 181 hasta ICD-10 (İnternational Classification of Disease-10) tanı kodlama sistemi kullanılarak tespit edilmiş ve Hematoloji Bilim Dalı poliklinik arşiv kayıtlarından dosyaları çıkarılıp incelenerek yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilmiş 38 hastada (%21) immün yetmezlik, 20 hastada (%18,2) otoimmünite tespit edilmiştir. Hastalık evresi ilerledikçe immün yetmezlik görülme sıklığında artış tespit edilmiştir. Otoimmünite görülme sıklığında ise evreler arası bir fark tespit edilmemiştir. Sonuç: KLL sık görülmekte olan lenfoproliferatif bir hastalıktır ve hastalık tanısı konulduktan sonra hastalar tedavi verilmese bile sekonder immün yetmezlik durumları ve otoimmünfenomenlergelişebileceği için yakın takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It was planned to evaluate patients with autoimmunity and immunodeficiency in patients with chronic lymphocytic leukemia. Materials and Methods: In this study, it was planned to evaluate the records of patients diagnosed with chronic lymphocytic leukemia applied to the hematology B.D. polyclinic of NEU Meram Medical Faculty Hospital in terms of autoimmunity and immunodeficiency in chronic lymphocytic. 181 patients who applied to the hematology polyclinic between 01.01.2010 - 04.04.2016 were determined by using the ICD-10 (International Classification of Disease-10) diagnostic coding system and the files were taken from the records of the clinic of Hematology Science Department. Results:From the patients included in the study, immunodeficiency was detected 38 (%21) patients, autoimmunity was detected 20 (%18.2) patients. As the disease progresses, the incidence of immunodeficiency has increased. There was no difference between the stages in the frequency of autoimmunity. Conclusion: CLL is a common lymphoproliferative disease and should be followed closely after the disease is diagnosed, even if the patients are not treated, since they may develop secondary immunodeficiency and autoimmune phenomena.