İnsülin bağımlı diabetes mellitus tanılı hastaların genel özellikleri ve eşlik eden morbiditelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of general properties and concomitant morbidities in children with insulin dependent diabetes mellitus
- Tez No: 458227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERAY SELVER EKLİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ocak 2010-Ağustos 2015 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Endokrinoloji polikliniğinde tip 1 diabetes mellitus tanısı ile takipli 99 vaka çalışmaya alındı. Çalışmamızın amacı, tip 1 diabetes mellitus tanısı almış olan ve çocuk endokrinoloji polikliniğinde takip edilen çocukların genel özelliklerinin değerlendirilmesi ve takipleri esnasında tip 1 diyabete eşlik eden morbiditelerin saptanmasıdır. Kliniğimizde; hastaların tanı almaları esnasında ve takiplerindeki klinik ve labaratuar analizleri, ortaya çıkan komplikasyonları ve eşlik eden morbiditeleri (çöliak, tiroidit vb.) değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen olgu sayısı 99 kişidir. Dahil edilme kriteri 0-18 yaş arası tip 1 diabetes mellitus tanısı almış olmaktır. Araştırılacak parametreler: Epidemiyolojik özellikler (olguların cinsiyeti, yaşı, aile öyküsü, akrabalık öyküsü…) , fizik muayene bulguları, ilk muayenede saptanan şikayet ve klinik bulgular (örnek olarak polidipsi, poliüri, açıklanamayan kilo kaybı, hiperglisemi, glikozüri, ketonüri vardır/yoktur ), rutin kan tahlilleri ( tam kan sayımı, TİT, HbA1c), diyabet etyolojisine yönelik antikor tarama, ketoasidoz görülme sıklığı, hastanın klinik seyrinin özellikleri, diabetes mellitus diyetine uyumu, tip 1 diyabet komplikasyonlarının saptanması, değerlendirilmesi ve tedavisi, gelişen komplikasyonlara yönelik göz dibi inceleme verileri, 24 saatlik idrar incelemesi, eşlik eden komorbiditelerle ilgili verilerin değerlendirilmesidir. Hastaların verileri incelendiğinde yaş ortalaması 8,3 ±4,12 yıl bulundu.. Hastalar yaş aralıklarına göre gruplandırıldığında tip 1 diyabet tanısı almış olan hastaların en sık 3-6 yaş aralığında olduğu saptandı. Çalışmamıza dahil edilen hastaların %51,5'i kız, %48,5'i erkek idi. Tip 1 diyabet sıklığı açısından cinsiyet farklılığı saptanmadı. Hastaların %21,2'i ilkbahar, %19,2'si yaz, %35,4'ü sonbahar, %24,2'i kış mevsiminde tanı almıştı. En sık tanı alınan mevsim sonbahar olarak belirlendi. Geliş şikayetleri açısından da incelendiğinde %51,1'i poliüriyle, %11,1'i hiperglisemiyle, %7,8'i karın ağrısı şikayetiyle başvurduğu saptandı. Başvuru anında hastaların %44,7'sinde ketoasidoz, %28,2'sinde ketoz, %25,9'unda hiperglisemi olduğu bulunmuş. Tanı sürecinde otoantikorları taranan hastalardan %38,3'nün adacık otoantikorları, %45,5'inin glutamik asit dekarboksilaz antikoru, %35, 3'ünün ise insülin otoantikorlarının pozitif olduğu saptandı.. Hastalıkları önlemek, tespit edilmiş olanların koşullarını iyileştirmek, toplum sağlığını geliştirmek için epidemiyolojik çalışmalara gereksinim duyulmaktadır. Ülkemizde epidemiyolojik çalışmalara ihtiyacımız devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been performed at Necmettin Erbakan University, Faculty of Medicine, Department of Pediatric Endocrinology, between january 2010 and August 2015. Ninety nine children complained with type 1 diabetes mellitus have admitted in the study. In our Department of Pediatric Endocrinology for the children with type 1 diabetes mellitus, the evaluation of clinical and laboratory statistical results and concomitant morbidities such as tyroidities and cheliac diseases data has been performed . A total of 99 patients diagnosed with insulin dependent diabetes mellitus were followed up at N.E.Ü. Meram Medicine of Faculty of Hospital between january 2010 and August 2015. Clinical and laboratory characteristics obtained from the records included epidemiological features (gender, age, family history, consanguinity,…), physical examination, anthropometric measuring (height, weight, BMI, BMI-SDS), puberty examination, complaints and findings (for instance polyuria, polydipsia, paranormal weight loss, ketonuria, glycosuria, ketonemia) the date of , gender, the time of diagnosis, HbA1c levels at the time of first diagnosis, mean yearly HbA1c, the rate of hospitalization within the last year, thyroid function tests, diabetes autoantibody levels and the complications associated with this disorder, EMG, urine examination, other concomitant morbidities like choliac and thyroiditis. İn this study, the mean age at diagnosis was 8,3 ±4,12 years. When patients were evaluated with respect to the distrubution of age at diagnosis, the most frequent group was between 3 and 6 years. There was no difference in distrubution of gender.(%51,5 girls,%48,5 boys). Patients were diagnosed mostly in fall season[ İn winter (%24,2 ), in autumn( %21,2), in summer(%19,2 ), in fall (%35,4)]. When patients were evaluated respect to application of complaint, polyuria(%51,1) was the most frequent group (hyperglicemia %11,1; stomach ache %7,8). The percentage of patients with positive result in islet antibody was 38,3%. The other antibodies glutamicacid decarboxilase and insulin were 45,5% and 35,3% respectively. Epidemiologic studies were in needed for prevention of illness and improving the public health and decreasing medical costs. Similarly in our country, we need more studies to improve our health system.