Gebelerde anksiyete ve depresyon düzeylerinin düşük doğum ağırlığı ve prematuriteye etkisi
Effects of anxiety and depression levels on low birth weight and prematurity in pregnant women
  1. Tez No: 458228
  2. Yazar: BETÜL DİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM GEZGİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Düşük doğum ağırlığı olan bebek dünyaya getirmede ya da prematüre doğum yapmada gebenin depresyon ya da anksiyete düzeyinin etkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Buçalışma Meram Tıp Fakültesi gebe polikliniğine Nisan 2016 ile Haziran 2016 tarihleri arasında başvuran, herhangi bir fiziksel engeli olmayan, psikiyatrik bir tanı ve tedavi almamış, 3. trimester gebeliği olan gebelik takiplerinde ve doğum sürecinde herhangi bir problem olmayan, normal gebelik takibindeki 233 gebe ile yürütülmüştür. Katılımcılara kendilerini tanımaya yönelik 16 maddelik kişisel bilgi formu, Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD) ve Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionaire (TEMPS-A) ölçeği uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 15 Statistical Software (USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (ortalama, standart sapma, frekans) yanı sıra niceliksel verileri için Mann Whitney-U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate whether maternal depression or anxiety levels has an effect on premature birth or low birth weight. Material and Method:This study was carried out at Meram Faculty of Medicine pregnancy outpatient clinic between April and June 2016.The study was conducted with 233 pregnant women having a normal pregnancy in the third trimester,who did not have any physical disabilities, no psychiatric diagnosis and treatment, and no problems during the pregnancy and birth process.A 16-item personal information form, Hospital Anxiety Depression Scale (HAD) and a Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionaire (TEMPS-A) scale were used to identify participants. SPSS 15 Statistical Software (USA) program was used for statistical analysis.Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency), as well as Mann Whitney-U test for quantitative data were used to evaluate the data.A p value of