Bariatrik cerrahi uygulanan morbid obez hastaların genel anesteziden derlenme özelliklerinin araştırılması
Investigation of recovery properties from general anesthesia in morbid obese patients undergoing bariatric surgery
  1. Tez No: 458285
  2. Yazar: MERYEM IŞIK SEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE BEŞTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Anestezi sonrası derlenme süresini hastanın durumu belirlemektedir. Obezite beraberinde getirdiği hastalıklar nedeniyle hayatı tehdit eden bir hastalıktır. Çalışmamızda, bariatrik cerrahi uygulanan morbid obez hastaların genel anesteziden derlenme özelliklerini araştırmayı amaçladık. Genel anestezi altında bariatrik cerrahi geçiren hastalardan rastgele 100 kadın (Grup K) ve 100 erkek (Grup E) hasta çalışmaya alındılar. Genel anestezi propofol, remifentanil ve rokuronyum ile başlatıldı, sevofluran veya desfluran, remifentanil ve rokuronyum ile sürdürüldü. Cerrahi bitiminde genel anestezi sonlandırılarak, rokuronyumun kalıntı etkisi sugammadex ile giderildi. Uyandırılma ve ekstübasyondan sonra derlenme ünitesine alınan hastalar F.Ü. Hastanesi Anesteziden Derlenme İzlem Formu'na göre takip edilerek toplam skor ≥12 olanlar servislerine gönderildiler. Uyanma, ekstübasyon, derlenme ünitesine alınma ve derlenme ünitesinden çıkış süreleri; derlenme süresince oluşan komplikasyonlar ve yapılan girişimler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The recovery time after anesthesia is determined by the general condition of the patient. Obesity is a life-threatening disease due to comorbidities. In this observational study, we aimed to investigate the characteristics of recovery from general anesthesia in morbidly obese patients who undergoing bariatric surgery. 100 female (Group F) and 100 male (Group E) patients who has undergone bariatric surgery under general anesthesia were randomly enrolled in the study. General anaesthesia was induced with propofol, remifentanil and rocuronium, and maintained with sevoflurane or desflurane, remifentanil and rocuronium. At the end of surgery, anesthesia was discontinued and the residual effects of rocuronium was reversed with sugammadex. Having been admitted into the recovery unit after awaking and extubation, the patients were transferred to the ward according to F.Ü. Hospital From Anesthesia Recovery Follow-up Form that had a total score of ≥12. The duration of awaking, extubation, admission to recovery unit and discharge from recovery unit as well as the complications observed and interventions made throughout the recovery period were compared.