Kalp yetersizliği nedeni ile uygulanan kardiyak resenkronizasyon tedavisinin osilometrik olarak ölçülen arteriyel sertlik ve kardiyovaskuler hemodinamik parametreler üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of cardiac resynchronization therapy on osilometrically measured aterial stiffness and cardiovascular hemodynamic parameters
- Tez No: 458305
 - Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ŞAHİN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kardiyoloji, Cardiology
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
GİRİŞ: Ejeksiyon fraksiyonu düşük kalp yetersizliği (KY) kompleks bir klinik sendromdur. Tedavisinde, farmakolojik tedavinin yanı sıra cihaz bazlı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Kardiyak resenkronizasyon tedavisi KY'de önemli bir cihaz bazlı tedavi yöntemidir. KRT'nin etkileri birçok klinik çalışmanın konusu olmuştur. Biz de çalışmamızda, KY nedeni ile uygulanan KRT'nin osilomerik olarak ölçülen santral kardiyovasküler hemodinamik ve arteriyel sertlik parametreleri üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. YÖNTEM: Güncel KY kılavuzuna göre KRT tedavi endikasyonu bulunan 46 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastalar 3 ay süre ile takibe alınmıştır. Hastaların KRT tedavisi öncesi osilometrik olarak santral kardiyovasküler hemodinamik ve arteriyel sertlik parametreleri ölçüldü, demografik klinik ve ekokardiyografik özellikleri değerlendirildi. KRT implantasyonundan üç ay sonra hastaların klinik, osilometrik ve ekokardiyografik bulguları işlem öncesi ile karşılaştırıldı. BULGULAR: KRT uygulanandıktan en az 3 ay sonra altı dakika yürüme testinde, sistolik kan basıncında, ortalama arteriyel basınçta, nabız basıncında, santral sistolik kan basıncında, kardiyak debide ve nabız dalga hızında işlem öncesine göre anlamlı artış, QRS süresinde anlamlı azalma saptandı. Hastaların diyastolik kan basıncı, santral diyastolik kan basıncı, atım hacmi, total vasküler direnç ve güçlenme indeksleri değerlerinde anlamlı değişiklik saptanmadı. SONUÇ: Bu çalışmada KRT'nin etkilerini kolay uygulanan girişimsel olmayan bir yöntem ile değerlendirdik. Çalışmamız sonucunda KRT'nin, tedavi amacına uygun şekilde kardiyak debiyi ve sistolik kan basıncını artırdığını saptadık. Bu bulgulara paralel olarak nabız dalga hızında da yükselme tespit ettik. Elde ettiğimiz verileri hastaların klinik ve ekokardiyografik bulguları ile karşılaştırdık. Böylece KRT'nin etkinliğinin ucuz, kolay ulaşılabilir ve girişimsel olmayan bir yöntem ile değerlendirilebileceğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Heart failure with reduced ejection fraction (HFrEF) is a complex clinic syndrome. In the treatment of this syndrome, there are device based treatment ways besides medical treatment. Cardiac resynchronization therapy (CRT) is a crucial device based therapy of HFrEF. CRT's effects has been a subject for many studies. In our study, we aimed to research effects of the CRT to central cardiovascular hemodynamic and arterial stiffness parameters measured by oscillometrically in HRrEF patients. METHODS: Forty-six patients with an indication for CRT treatment according to the current guidelines for HF were included in the study. All patients were followed up for 3 months. Before CRT, patients' central cardiovascular hemodynamics and arterial stiffness parameters were measured oscillometrically and demographic, clinical and echocardiographic characteristics were evaluated. Clinical, osilometric and echocardiographic findings of the patients were compared with those before the procedure three months after CRT implantation. RESULTS: Significant increase in the six minute walking test, systolic blood pressure, mean arterial pressure, pulse pressure, central systolic blood pressure, cardiac output and pulse wave velocity and decrease in QRS duration were found at least 3 months after CRT implantation. Diastolic blood pressure, central diastolic blood pressure, stroke volume, total vascular resistance and augmentation index values of the patients were not significantly changed. CONCLUSION: In this study, we evaluated the effects of CRT by an easy non-invasive method. As a result of our study, we found that KRT increased the cardiac output and systolic blood pressure appropriately for the purpose of treatment. Correspondingly, we also found an increase in pulse wave velocity. The data obtained were compared with the clinical and echocardiographic findings of the patients. Thus, we determined that the effectiveness of the CRT can be evaluated by a cheap, easily accessible and non-invasive method. KEY WORDS: Heart failure, cardiac resynchronization therapy, central cardiovascular hemodynamics, arterial stiffness