3D in vitro ko-kültür modelinde osteosarkom-tümör mikroçevre ilişkisi
Osteosarcoma tumor microenvironment relationship in 3D in vitro co-culture models
  1. Tez No: 458329
  2. Yazar: TUĞBA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BASKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mikroçevre, tümör dokusu içindeki kanser hücresi olmayan hücre yapılarını tanımlar. Bu alanda fibroblastlar, immün hücreler, sinyal molekülleri, ekstrasellüler matrix (ECM), bağ doku, integrinler ve sitokinler mevcuttur. Mikroçevre; tümörün anjiyogenezinde, invazyon ve migrasyonunda, ilaç direncinde ve tüm bunların sonucunda tümör progresyonunda aktif rol oynar. Tümörün invazyonu ve migrasyonuna tümör hücresinin fenotipik ve genotipik değişiklikleri kadar sitokinler ve kemokinler de katkıda bulunur. Bu araştırmanın amacı; doku özelliğini daha iyi yansıttığı bilinen 3-boyutlu (3D) in vitro osteosarkom kanser modelinde, stroma kanser hücresi cross- talk'unu mimetize eden farklı mikroçevreler yaratarak özellikle kemik iliği-kaynaklı mezenşimal kök hücrelerinin (BMSCs), normoksi ve hipoksi koşullarında tümör davranışı üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmada, kemik iliği-kökenli mezenkimal kök hücrelerle osteosarkoma hücreleri normoksik ve hipoksik koşullarda bir arada kültüre edilerek, mikroçevre cross-talk'u bağlamında laboratuvarımızda modellenmiştir. İnvazyon-migrasyon etkileri xCELLigence DP (ACEA, Biosciences, San Diego) gerçek zamanlı hücre analiz sistemi kullanılarak ölçülmüştür. 2D ve 3D ko-kültürler karşılaştırıldığında, 3D ko-kültürde hücrelerin invazyon-migrasyon oranının 2D'ye göre anlamlı oranda arttığı saptanmıştır. Ayrıca osteosarkomda hipoksik koşulların normoksik koşullara göre invazyon-migrasyonu artırdığı; özellikle 3D ortamda bu durumun daha fazla uyarıldığı gösterilmiştir. Literatürde ve klinik uygulamada osteosarkomlu hastaların prognostik değerlendirmesi klinik parametrelerle sınırlı olmakla birlikte, metastaza yön veren tümör agresifliğinin moleküler belirteçleri henüz kesin olarak tanımlanmamıştır. Bu nedenle tümör davranışını öngören moleküler biyobelirteç çalışmalarına gerek duyulmaktadır. Bu açıdan 3D ko-kültür çalışmalarının in vivo tümör yapısını ve mikroçevre ilişkilerini daha iyi yansıttığı gösterilmiştir. Ancak osteosarkom alt tipinden bağımsız olarak kritik 2 parametrelerin belirlenmesi için tümör mikroçevresinin dinamizminin, birleşenlerinin ve tümör davranışını belirleyen yolakların downstream fonksiyonel analizlerini kapsayan ileri çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Microenvironment identifies cancer cells and non-cellular structure in the tumor tissue. Fibroblasts, immune cells, signaling molecules, extracellular matrix (ECM), connective tissue, integrins, and cytokines present in this environment. Microenvironment plays an active role in tumor angiogenesis, invasion and migration, drug resistance and tumor progression. Cytokines and chemokines contribute to tumor invasion-migration as much as phenotypic and genotypic changes. The aim of this study is to investigate effects of mesenchymal stem cell and normoxic and hypoxic conditions on tumor behavior in 3-dimensional (3D) in vitro cancer model mimicking in vivo tissue features best with creating different microenvironments. In this study, bone marrow-derived mesenchymal stem cells and osteosarcoma cells were cultured together in normoxic and hypoxic conditions, and micro-environment cross-talk was modeled in our laboratory. The invasion-migrationn rates were measured with xCELLigence DP (ACEA, Biosciences, San Diego, CA) real-time cell analysis system. The invasionmigration rates of cells in 3D co-culture was found to increase significantly compared to the two-dimensional. In addition, it has been shown that hypoxic conditions increase the migration and invasion of osteosarcoma cells compered to normoxic conditions, and this situation is triggered especially in 3D culture. Prognostic evaluation of patients with OS is limited to clinical parameters and molecular markers of tumor agressiveness effecting metastasis can't be defined accurately. At this point, 3D co-culture studies has been shown to reflect in vivo tumor structure and microenvironment relationships better. However, dynamism and components of tumor microenvironment should be analysed for detection of critical parameters independent of OS subtypes.