Development of a bone tumor model under in vitro conditions
İn vitro koşullarda kemik tümör modeli geliştirilmesi
- Tez No: 546050
- Danışmanlar: PROF. DR. VASIF NEJAT HASIRCI, PROF. DR. NESRİN HASIRCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Osteosarkom kemikte en yaygın olarak bulunan primer tümör çeşitlerinden biridir. Katı, sert ve düzensiz bir yapısı vardır. Hastaya özel etkili bir terapi için kanser ilaçlarının etkinliğini incelemek amacıyla tümör dokusunu taklit eden üç boyutlu (3B) modeller gereklidir. Bu çalışmanın amacı, doku mühendisliği yaklaşımı kullanılarak in vitro, 3B bir kemik tümör modeli (KTM) geliştirilmesi ve bu modelin osteosarkom tedavisi için antikanser ilaç geliştirmede bir test aracı olarak kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Model iki kısımdan oluşmaktadır: (1) kemik tümör dokusu etrafındaki sağlıklı mikroçevreyi taklit etmek için, insan fetal osteoblastik hücreleri (hFOB) ve insan umbilikal ven endotel hücreleri (HUVEC) ile kültür edilmiş poli(laktik asit-ko-glikolik asit) (PLGA)/beta-trikalsiyum fosfat (β-TCP) iskeleler ve (2) tümör dokusunu taklit etmek için insan osteosarkom hücreleri (Saos-2) ile kültür edilmiş kollajen süngerler. İkinci parça, 3B KTM oluşturmak için PLGA/β-TCP iskelenin merkez boşluğuna yerleştirilir. Geliştirilen modelin antikanser ilacı olan doxorubicine karşı duyarlılığı kemik tümörünü taklit etme yeteneğinin bir göstergesi olarak incelenmiştir. İnkübasyonun 21. gününde konfokal mikrograflar HUVEC hücrelerinin tümör bölgesine göç ettiklerini göstermektedir. Tümör bileşenindeki anjiyojenik faktörlerin (VEGF, bFGF ve IL-8) ekspresyonundaki artış, hücre göçünü de doğrular. Doxorubicin, KTM modeline uygulandığında yüksek etkinlik göstermiş ve Saos-2 hücre canlılığında 7 katlık bir azalma ve hücre apoptozu (kaspaz-3 enzim aktivitesi ile ölçülmüş) ile sonuçlanmıştır. Bunlar, modelin hastaya özel kanser tedavileri için ilaç etkinliklerinin araştırılmasındaki uygunluğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Osteosarcoma is one of the most common types of primary bone cancerous tumor. The structure of this tumor is solid, hard and irregular. Three dimensional (3D) models mimicking tumor tissue are needed for screening efficacy of the anticancer drugs for an effective personalized therapy. This study describes the design and production of a 3D bone tumor model (BTM) by using tissue engineering approach, and shows its capability to assess the efficacy of an anticancer drug. The model consists of two parts: (1) poly(lactic acid-co-glycolic acid) (PLGA)/beta-tricalcium phosphate (β-TCP) scaffold seeded with human fetal osteoblastic cells (hFOB) and human umbilical vein endothelial cells (HUVECs) (serve as the healthy microenvironment around the bone tumor tissue), and (2) collagen sponge seeded with human osteosarcoma cells (Saos- 2) (mimic the tumor tissue). The second part is inserted in the central cavity of PLGA/β-TCP scaffold to form 3D BTM. Responsiveness of the developed model to anticancer drug, doxorubicin, was studied as an indicator of mimicking of bone tumor. Confocal micrographs on day 21 of incubation present migration of HUVEC cells to the tumor region. Increase in expression of angiogenic factors (VEGF, bFGF, and IL- 8) in the tumor component also confirms cell migration. Doxorubicin demonstrated high efficacy when applied to the BTM model, and resulted in a 7-fold decrease in viability and apoptosis of Saos-2 cells (measured by caspase-3 enzyme activity). These show the suitability of the model in screening drug efficacies for personalized treatments.