Hypnobirthing felsefesine dayalı verilen hemşirelik bakımının doğum korkusuna, ağrısına, süresine, memnuniyetine ve maliyetine etkisi
The effect of hypnobirthing philosophy based nursing care on labor fear, pain, duration, satisfaction, cost
  1. Tez No: 458330
  2. Yazar: ELİF ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİYE METE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, doğum eyleminde HypnoBirthing felsefesine dayalı olarak verilen destekleyici hemşirelik bakımının kadının doğum korkusuna, ağrısına, süresine, memnuniyetine ve maliyetine etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma, pre-post ve kontrol gruplu, tek kör, randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Çalışma, girişim (n=30) ve kontrol grubu (n=30) olmak üzere toplam 60 doğum sürecinde olan nullipar kadınla ile yürütülmüştür. Girişim grubuna Hypnobirthing Felsefesine dayalı destekleyici hemşirelik bakımı uygulanmıştır. Veriler girişim öncesinde, doğum süreci boyunca ve doğum sonunda toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t testi, tekrarlı ölçümlerde çok yönlü varyans analizi, tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi, Bonferroni düzeltmeli eşleştirilmiş t-testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine labor fear, pain, duration, birth satisfaction and birth cost of effect of Hypnobirthing Philosophy based supportive nursing care in labor. Method: The research was a pre-post single-blind randomized controlled trial.The study was conducted with a total of 60 nullipar women in labor process; 30 in the intervention group and 30 in the control group. The intervention group was provided with Hypnobirthing Philosophy based supportive nursing care. The data were collected before the intervention, in labor process and end of the labor. Analyzed using the independent sample t test, repeated measures MANOVA, one-way repeated measures ANOVA, Bonferroni adjusted paired t test, and the regression analysis.