Antenatal dönemde verilen hipnobirth eğitiminin doğum ağrısı ve korku üzerine etkisi
The impact (effect) of hypnobirthing training (education) given in the antenatal period on birth pain and fear
  1. Tez No: 458335
  2. Yazar: FİLİZ YARICI ATIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY RATHFİSH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırma, gebelik döneminde verilen Hipnobirth eğitiminin doğum ağrısı ve korku üzerine etkisinin belirlenmesi amacı ile randomize kontrollü bir çalışma olarak planlandı. Araştırmanın yapılacağı tarihler arasında Adana Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırma koşullarını sağlayan gebelerden kura sistemi (yazı-tura) ile yazı çıkan gebeler deney (30 gebe), tura çıkan gebeler kontrol (30 gebe) grubunu oluşturdu. İki aşamalı olarak yürütülen araştırmanın birinci aşaması gebelerin eğitimi, ikinci aşama ise doğum sürecinin başlamasıyla birlikte doğum sonuna kadar gebeye bakım ve destek verilmesini kapsamaktadır. Eğitim süresi dört hafta olup, toplam 12 saat eğitim verilmiştir. Eğitimlerini tamamlayıp doğumlarında destek olunan 30 gebe deney grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubunda da 30 gebe araştırmaya dahil edilmiştir. Sezaryen doğum yapan, doğumunda indüksiyon uygulanan, doğumuna katılınamayan gebeler çalışma dışı bırakılmıştır. Kontrol grubu gebelere standart bakım uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was planned as a randomized controlled study with the aim of determining the effect of hypnobirthing training given during pregnancy on birth pain and fear. Applicants were selected from the ones applied in the research process and were appropriate for the research requirements in Adana Gynecology and Pediatry Hospital. Draw system (heads or tails) is used. Heads (30 pregnant) are selected as experimental group; tails (30 pregnant) are selected as control group. Research is continued as two phased. First stage includes pregnant education, second stage includes pregnant's care and support from the beginning of birth process until the end. Education process is 4 weeks and in total 12 hours. 30 pregnant who were supported and completed their education constitute the experimental group. Also 30 pregnant constitute control group as well. Pregnant who gave cesarean birth, gave birth with induction and the ones that researchers could not attend to their birth let out of this study. Standard care is serviced to control group pregnant. In the study, it is found that women giving birth with hypnobirth felt less labor pain and fear than the women in the control group.