Çocuk yoğun bakım ünitesinde ventilatör ilişkili olay ve ventilatör ilişkili pnömoni durumlarının karşılaştırılması
Comparison of ventilator-related event and ventilator-associated pneumonia in the pediatric intensive care unit
- Tez No: 730888
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde Ventilatör İlişkili Olay ve Ventilatör İlişkili Pnömoni Durumlarının Karşılaştırılması Giriş: Ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) yoğun bakım ünitesinde görülen ikinci en sık enfeksiyondur. 48 saat ve daha uzun süreli mekanik ventilasyonda kalan hastalarda görülen pnömoni kliniği VİP olarak adlandırılır. Literatüre yansıdığı kadarı ile en sık görülen VİP etkenleri Pseudomonas aeuriginosa ve Acinetobakter baumani'dir. CDC, günümüzde kullanılan VİP kriterlerinin sürveyans için özgül ve duyarlı olmadığını düşünerek olası ve kuvvetle olası VİP için yeni sürveyans kriterleri geliştirmiştir. Bu yeni stratejiye göre VİO ve bunun 3 basamağı olan VİD, EBVİK, olası veya kuvvetle olası VİP terimleri tanımlanmış ve VİO için sürveyans tanımlama algoritması hazırlanmıştır. VİO, mekanik ventilasyon yapılan hastalarda stabil kalınan bir dönemden sonra ventilasyon desteğinde artış olması üzerine geliştirilen objektif bir tanımlamadır. Amaç: Ventilatör ilişkili pnömoni ve VİO kriterlerine göre hastaları yeniden gözden geçirerek sürveyans belirlemek, VİP tanılı hastalarda etken mikroorganizmaları ve antibiyogramlarını ortaya koymak ve ayrıca erken ve geç VİP hastalarında mortalite açısından fark olup olmadığını tespit etmektir. Erken başlangıçlı ve geç başlangıçlı VİP'leri etken ve antibiyoterapi açısından ayırt ederek mortaliteye olan etkisini gözlemlemektir. Gereç ve Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde 2014-2021 yılları arasında mekanik ventilatör tedavisi alırken 108 ETA kültürlerinde üreme olması sonucu Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi tarafından VİP kabul edilen ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları tarafından takip edilen hastaların VİO tanımına uygunlukları araştırılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, birincil tanıları, entübasyon günü alınan tam kan sayımı WBC değerleri ve nötrofil yüzdeleri, CRP değerleri ve ETA kültürü gram wright ve kültür üreme sonuçları, PEEP ve FİO2 değerleri; VİP tanısı alınan güne ait tam kan sayımı WBC değerleri ve nötrofil yüzdesi, CRP değerleri, ETA kültürü gram wright ve kültür üreme sonuçları, PEEP ve FİO2 değerleri taranmıştır. Hastaların VİP tanısı aldığı güne ait ETA kültürlerinin antibiyogramları çıkarılmıştır. Bulgular: Hastaların 65(%69)'i erkek, 30(%31)'u kızdır. En sık görülen primer tanı 28 (%30) hastada görülen nörolojik hastalıktır. Hastaların ortalama yaşı 61 aydır. Hastalar en az 2 gün, en fazla 93 gün mekanik ventilatörde izlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre 40 (%44) hastada ölüm gerçekleşmiştir, 51 (%56) hasta hayatta kalarak taburcu edilmiştir. VİP tanısı alan hastaların 33 (%38)'ü VİO tanımına uymuştur, 55 (%62) hasta VİO tanımı karşılamamıştır. VİP kabul edilen hastaların 36 (%40)'sı erken VİP, 54 (%60)'ü geç VİP olduğu görülmüştür. Ölüm görülen grubun yaş ortalamasının (1,45±0,50 ay), ölüm görülmeyen grubun yaş ortalamasından (1,24±0,43 ay) daha yüksek olduğu görülmüştür. Ölüm görülen grubun CRP ortalamasının (60,05±90,02) ölüm görülmeyen grubun ortalama değerinden (30,05±39,52) daha yüksek olduğu görülmüştür. Yoğun bakım ünitemizde ex olan VİP hastalarının %5,2'sinde gram pozitif etken, %94,8'inde ise gram negatif etken görülmüştür. VİP tanısı alınan günkü WBC değeri, ölüm görülmeyen grubun ortalamasının, ölüm görülen gruptan daha yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Ventilatör ilişkili pnömoni tanısı alınan gün CRP değeri ise ölüm görülen grubun ortalama düzeyinin, ölüm görülmeyen grubun ortalamasından, daha yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. VİP tanısı almadan önceki ve aldıktan sonraki FiO2 değerlerine bakıldığında ölüm görülen grupta, ölüm görülmeyen gruba göre daha yüksek ortalama değerlere sahip olduğu görülmüştür. Yoğun bakım ünitemizde VİP nedenli ex olan hastaların ETA kültürlerinde en sık Pseudomonas aeruginosa izole edilmiştir. Ventilatör ilişkili olay tanımını karşılayan grubun yaş ortalamasının (1,33±0,48 ay), VİO tanımına uymayan grubun yaş ortalamasından (1,29±0,46 ay) daha yüksek olduğu görülmüştür. Hastaların entübe oldukları gün alınan WBC ile VİP kabul edildikleri gün alınan WBC arasındaki fark ile VİO durumu arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Comparison of Ventilator-Related Event and Ventilator-Associated Pneumonia in the Pediatric Intensive Care Unit Introduction: Ventilator-associated pneumonia (VAP) is the second most common infection seen in the intensive care unit. The pneumonia clinic seen in patients who remain on mechanical ventilation for 48 hours or longer is called VAP. As reflected in the literature, the most common VAP agents are Pseudomonas aeuriginosa and Acinetobacter baumani. CDC has developed new surveillance criteria for probable and highly probable VAP, considering that the VAP criteria used today are not specific and sensitive for surveillance. According to this new strategy, VAE and its 3 steps VAC, IVAC, probable or strongly probable VAP terms were defined and a surveillance identification algorithm was prepared for VAE. VAE is an objective definition developed after an increase in ventilation support after a period of stability in mechanically ventilated patients. Purpose: To determine surveillance by reviewing patients according to VAP and VAE criteria, to reveal causative microorganisms and antibiograms in patients with VAP, and to determine whether there is a difference in mortality in early and late VAP patients. It is to distinguish early-onset and late-onset VAPs in terms of agent and antibiotic therapy and to observe the effect on mortality. Materials and Methods: Compliance with the definition of VAE of patients who were accepted as VAP by Gazi University Medical Faculty Hospital Infection Control Committee and followed up by Pediatric Infectious Diseases as a result of growth in ETA cultures while receiving mechanical ventilator treatment in the Pediatric Intensive Care Unit of Gazi University Medical Faculty Hospital between 2014-2021 has been researched. Patients' age, gender, primary diagnosis, complete blood count on the day of intubation, WBC values and neutrophil percentages, CRP values and ETA culture gram wright and culture growth results, PEEP and FIO2 values; Complete blood count, WBC values and neutrophil percentage, CRP values, ETA culture gram wright and culture growth results, PEEP and FIO2 values of the day of VAP diagnosis were scanned. Antibiograms of ETA cultures of the patients on the day they were diagnosed with VAP were obtained. Results: 65 (69%) of the patients were male and 30 (31%) were female. The most common primary diagnosis is neurological disease. The mean age of the patients is 61 months. The patients were followed on mechanical ventilator for a minimum of 2 days and a maximum of 93 days. According to the findings, death occurred in 40 (44%) patients, 51 (56%) patients survived and were discharged. Thirty-three (38%) patients diagnosed with VAP complied with the definition of VAE, 55 (62%) patients did not meet the definition of VAE. It was observed that 36 (40%) of the patients who were accepted as VAP had early-onset VAP and 54 (60%) had late-onset VAP. It was observed that the mean age of the group with death (1.45±0.50 months) was higher than the mean age of the group without death (1.24±0.43 months). It was observed that the mean CRP value of the group with death (60.05±90.02) was higher than the mean value (30.05±39.52) of the group without death. In our intensive care unit, gram-positive agents were observed in.2% and gram-negative agents in 94.8% of the patients who have died from VAP. WBC value on the day of diagnosis of VAP was found to be higher than the mean of the group without death (11974.29±5144.87) than the group with death (9682.75±6220). The CRP value on the day of VAP diagnosis was found to be higher than the mean level of the group with death (124.30±133.88) and the mean level of the group without death (49.59±67.57). When the FiO2 values before and after the diagnosis of VAP were examined, it was seen that the group with death had higher mean values than the group without death. There was no statistically significant difference between organisms in ETA culture growths and death. However, Pseudomonas aeruginosa was most commonly isolated in ETA cultures of patients who died due to VAP in our intensive care unit. It was observed that the mean age of the group meeting the definition of VAE (1.33±0.48 months) was higher than the mean age of the group that did not meet the definition of VAE (1.29±0.46 months). The difference between the WBC taken on the day the patients were intubated and the WBC taken on the day they were accepted as VAP, and the relationship between VAE status was found to be statistically significant. There was no statistically significant relationship between the ETA culture growth variable obtained from patients who were accepted as VAP and VAE(p>0.05).