Bir sağlık üniversitesinde farklı fakültelerin ilk ve son sınıf öğrencilerinin sigara ile ilgili bilgi düzeyleri ve bağımlılıklarının karşılaştırılması
Comparison of knowledge levels and dependencies of smoking on first and last grade students of different faculties at A health university
- Tez No: 458345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Küresel bir sağlık sorunu olan sigara kullanımının önlenmesinde, hedef grup olan gençlere yönelik güncel çalışmaların yapılması halk sağlığı açısından önemlidir. Sigara kulanımının kontrolünde, mesleki sorumluluk ve aldıkları eğitim dolayısıyla sağlık çalışanları anahtar bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, sağlık bilimleriyle illgili eğitim almakta olan öğrencilerin sigara kullanım prevalansı, başlama ve kullanmaya devam etme nedenlerinin belirlenmesinin konuyla ilgili farkındalığın arttırılması ve sürdürülmesi açısından önemli olduğu düşüncesiyle bu çalışma planlandı. Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma; Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği, Eczacılık, Hemşirelik bölümleri ilk ve son sınıflarında okuyan öğrencilerin katılımı ile gerçekleşmiştir. Eğitim alan toplam 309 öğrenciden 255'ine (%82,5) ulaşılmıştır. Katılımcılara sigara içme durumlarını ve sigara kullanımı ile ilgili aldıkları eğitimi sorgulayan anket formu ve Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi gözlem altında uygulanmıştır. Veri değerlendirilmesi Pearson Ki- Kare, Binary Lojistik Regresyon modeli ve Spearman Korelasyon analizi ile yapılmıştır. Öğrencilerin sigara kullanım yaygınlığı toplamda %26,3; erkeklerde %55,2, kadınlarda, %19.9, birinci sınıfta %65,7, son sınıfta %34,3 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Smoking continues to be a global public health problem. To reduce the rate of smoking, it is important to increase and update the research on the target group of young people. In cigarette control, health professionals play a key role because of their professional responsibilities and knowledge. For this reason, during their college education, prevalence and reasons of cigarette smoking should be determined and necessary measures should be taken. This descriptive type of research was organized by participation of first and last year of Bezmialem Vakıf University Dental, Pharmacy and Nursing Departments' students. 255 (82.5%) were reached out of 309 trained students. Participant smoking status and smoking related college education were questioned and the Fagerstrom Nicotine Dependence Test was administered under observation. Pearson Chi Square, Binary Logistic Regression model and Spearman correlation were used for data analysis. The prevalence of smoking among students was 26.3% in total; 55.2% in males, 19.9% in females, 65.7% in first class and 34.3% in last class.