Ankara Üniversitesi fakültelerine kayıt olan öğrencilerin lise türlerine ve cinsiyete göre dağılımlarının değerlendirilmesi (1987-1996)
The Evaluation of dispersion of the students were registered to Ankara Universty acording to their gender and types of high school (1987-1996)
  1. Tez No: 72522
  2. Yazar: ALPER AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARAKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Özet Araştırmanın amacı, Ankara Üniversitesi fakültelerine son on yılda (1987-1996) kayıt olan öğrencilerin lise türlerine ve cinsiyete göre dağılımlarını değerlendirmek ve araştırma sonuçlarına dayalı olarak önerilerde bulunmaktır. Araştırma ile imam hatip lisesi mezunlarının yükseköğretimde; hukuk, kamu yönetimi ve eğitim alanlarını ilk tercihleri olarak seçtikleri yönündeki tartışmalara da ışık tutulmuş olacaktır. Var olan durumu olduğu gibi ortaya koymayı amaçlayan bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni; Ankara Üniversitesi'nin fakültelerine ve 4 yıllık yüksekokullarına 1987-1996 yılları arasında kayıt yaptıran öğrencilerden oluşmuştur. Veriler; alanyazın taraması ve Ankara Ünivesitesi fakültelerine söz konusu dönemde kayıt yaptıran öğrencilere ait bilgiler, ÖSYM tarafından fakültelere gönderilen sınavı kazanan öğrenci listeleri ile fakülte öğrenci işleri şefliğindeki öğrenci dosyalarında bulunan mezuniyet belgelerinden elde edilmiştir. Ankara Üniversitesi'ne 1987-1996 yılları arasındaki dönemde kayıt olan öğrencilerin % 75.3'ü resmi genel lise, % 8.3'ü özel genel lise, % 6.7'si imam hatip lisesi mezunudur. Bu üç lise, Ankara Üniversitesi öğrenci girdisinin beşte dördünü (% 90.3), diğer ortaöğretim okulu mezunları ise Ankara Üniversitesi öğrenci girdisinin beştebirini (% 9.7) oluşturmuştur. Cinsiyete göre Ankara Üniversitesi'ne kayıt olanlar incelendiğinde; erkekler (% 53.9), kızlara göre (% 46.1) çoğunluğu oluşturmuştur. Ankara Üniversitesi'ne bağlı fakültelere kayıt olan öğrencilerin lise türlerine ve cinsiyete göre olan dağılımları, Ankara Üniversitesi'ne kayıt olanların genel dağılımlarından farklı bir durum göstermemiştir. Ankara Üniversitesi fakültelerine 1987-1996 yılları arasındaki on yıllık dönemde resmi genel lise mezunları, İlahiyat Fakültesi dışında kalan fakültelerde kayıt yaptıran öğrencilerin (en düşük % 60.2 Hukuk Fakültesi, en yüksek % 93.1 Ziraat Fakültesi) büyük çoğunluğunu oluşturmuştur. Aynı dönemde resmi genel lise mezunlarından kız öğrenciler; Dil ve Tarih Coğrafya, Diş Hekimliği, Eczacılık, İletişim, Ziraat ve Ev Ekonomisi Yüksekokulu'nda, erkek öğrenciler ise Eğitim Bilimleri, Fen, Hukuk, İlahiyat, Siyasal Bilgiler, Tıp ve Veteriner Fakültesi'nde çoğunluktadır. VIIIözel genel lise mezunlarından söz konusu dönemde Ankara Üniversitesi fakültelerine kayıt olanlar; Dil ve Tarih Coğrafya, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fen, İletişim, Siyasal Bilgiler, Tıp, Veteriner ve Ziraat Fakültesi'nde kayıt olanların ikinci sırasında yer almaktadır. İmam hatip lisesi mezunlarından on yıllık dönemde Ankara Üniversitesi fakültelerine kayıt olanlar içinde; İlahiyat Fakültesi'nde birinci, Eğitim Bilimleri, Hukuk, Ev Ekonomisi Yüksekokulu'nda ikinci, diğer fakültelerde ise daha sonraki sıralarda yer almaktadır. Endüstri meslek lisesi mezunlarından 1987-1996 yılları arasında kayıt olanlar; Eğitim Bilimleri, Fen ve İlahiyat Fakültesi'nde üçüncü, diğer fakültelerde ise daha sonraki sıralarda yer almaktadır. Ankara Üniversitesi fakültelerine 1987-1996 yılları arasında kayıt olan öğrencilerin mezun oldukları diğer lise türleri; ticaret meslek, sağlık meslek, öğretmen, teknik, kız meslek, otelcilik ve turizm meslek lisesi şeklinde sıralanmaktadır. IX
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF DISPERSION OF THE STUDENTS WHO WERE REGISTERED TO ANKARA UNIVERSITY ACCORDING TO THEIR GENDER AND TYPES OF HIGH SCHOOL (1987-1996) ABSRACT The purpose of the research is to evaluate high school and gender dispersions of the students who were registered to Faculty of Ankara University between 1987 and 1996 and to suggest according to results of research. With the research is to inform which have been choosen about discussion of as first preference in law, political science and education sections at university by imam hatip (religious) high school. In this research was done according to Descriptive Method. The population of research is consist of the students were registered to faculties and high school for 4 annuals of the Ankara University between 1987-1996. Data were collected from records of the Faculties of Ankara University and the list of winners sended to Faculties by ÖSYM. The graduation of students registered Ankara University between 1987 and 1996 were % 75.3 public general high school, % 8.3 private general high school, % 6.7 imam hatip (religious) high school. Data showed that % 90.3 of registered students were graduated from public and private general high school and imam hatip (religious) high school, %9.7 of them were graduated from other high school. It is found that % 53.9 of the total sample was male who were the majority of registered students to Ankara University. There were no differences in percentage of students according to their gender and types of graduations within Faculties and University of Ankara. The majority of students who were registered, except Theology Faculty and Law Faculty with the minimum of % 60.2 and faculty of Agriculture with the maximum of female students from public general high school were registered toFaculty of Language and History Geography, The Faculty of Dentistry, The Faculty of Pharmacy, Communication, Agriculture and The College of Home Economics. In conrast, majority of male students graduated from public general high school registered to Educational Sciences, Science, Law, Theology, Politics, Medicine and Veterinary. The students constituting second majority graduated from private general high school were registered to Language and History Geography, Dentistry, Pharmacy, Science, Communication, Politics, Medicine, Veterinary and Agriculture Faculties. The number of students graduated from Imam Hatip (religious) high school registering Faculty of Theology, greater than registering Educational Sciences, Law and The College of Home Economics. The population order of students graduated from Industry Vocatinal High School registering Educational Sciences, Science and Faculty of Theology were the third order and at the rest of Faculties their population vere in decending order. The rest of students registering Ankara University between 1987 and 1996 were graduated accordingly from vocational trade, vocational health, teacher, technic, girl vocational, hotel and tourism vocational high school.