Rusterholz taban ülserli sığırlarda fleksor tendo ve tendovaginanın ultrasonografik muayenesi
Ultrasonographic examination of flexor tendon and tendovagina in cattle with rusterholz ulcer
  1. Tez No: 458364
  2. Yazar: ÜMİT UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Rusterholz taban ülseri, sığırlara özgü önemli ekonomik kayıplara neden olan bir ayak hastalığıdır. Hastalığın seyri sırasında derin ve yüzlek bükücü tendo ve tendovaginalarda patolojik değişimler meydana gelebilmektedir. Bu çalışmada derin bükücü tendonun gerilmesinin sonucu gelişebilecek tendinitin ultrasonografik olarak tespiti için Rusterholz taban ülserli sığırların ülser lezyonu bulunan arka ayak lateral tırnağının ve aynı ayağın ülser lezyonu bulunmayan medial tırnağının yüzlek ve derin bükücü tendolarının 1. bölge (eklenti tırnakların 3 cm proksimali) ve 2. bölgeden (eklenti tırnakların distali) ultrasonografik ölçümleri alındı. Sağlıklı sığırların arka sağ ve sol ayaklarının tendo ölçümleri ile karşılaştırıldı. Ayrıca Rusterholz taban ülserinin komplikasyonlarından olan tendovaginit açısından müşterek tendovaginanın ultrasonografik muayenesi gerçekleştirildi. Çalışma, hem sağlıklı tırnak yapısına sahip ve topallık skoru 1 olan Holstein ırkı sığırlarda yüzlek ve derin bükücü tendolarının referans olarak kullanılabilecek normal kalınlık, genişlik, çevre ve alan değerlerini; hem de Rusterholz taban ülserli sığırlarda hem ülserin bulunduğu lateral hem de ülserin bulunmadığı medial tırnağın yüzlek ve derin bükücü tendolarında kalınlık, genişlik, çevre ve alan değerlerindeki değişimleri ortaya koymaktadır. Tendonun kesit alanlarının ultrasonografik ölçümlerindeki %10-%20 arasındaki değişim oranları tendoda aşırı gerilme ve tendinit başlangıç bulgusu olarak yorumlandı. %20'den büyük olan değişim oranları tendinitin göstergesi olarak kabul edildi. Çalışmada ayrıca 25 adet Rusterholz taban ülserli sığırın müşterek tendovaginalarının ultrasonografik muayeneleri sonucunda, 11'inde tendovaginit bulgusu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Rusterholz ulcer is a claw disease specific to cattle and it causes significant economic losses. During the course of the disease, pathologic changes can occur in the deep and superficial tendons and tendovaginas. For the ultrasonographic detection of tendonitis that may develop after the stretching of the deep flexor tendon, ultrasonographic measurements of superficial and deep flexor tendons of hind-leg's side-claw with ulcer lesion and the medial claw of the same foot with no ulcer lesion were taken from 1st region (3 cm proximal to the attachment claws) and the 2nd region (distal of the attachment claws). They were compared with tendon measurements of the hind right and left legs of healthy cattle. In addition, ultrasonographic examination of the common tendovagina was performed in terms of tendovaginitis, a complication of Rusterholz ulcer. Our study reveals the normal thickness, width, circumference and area figures that can be used as reference of MFDS and MFDP tendons in Holstein cattle with healthy claw structure and lameness score 1 and also reveals the changes in thickness, width, circumference and area figures of the MFDS and MFDP tendons in both lateral claw where ulcer exists and the medial claw where ulcer is absent in cattle with Rusterholz ulcer. The rates of change between 10% and 20% of the ultrasonographic measurements of the tendon cross-sectional areas was interpreted as tendon overextension and initial tendonitis finding, and rates of change greater than 20% were accepted as a sign of tendonitis. As a result of ultrasonographic examinations of the common tendovaginas in cattle with Rusterholz ulcer, tendovaginitis finding was detected in the common tendovagina in 11 out of 25 cattle.