Prefabrike ve kişiye özel tasarlanmış implant abutmentların mikrosızıntı açısından in vitro olarak karşılaştırılması
Evaluation of microleakage between prefabricated and custom abutments: An in vitro comparative study
  1. Tez No: 458363
  2. Yazar: WALEED KHALED AHMAD ALİ
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA ÜNALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İmplant- abutment arayüzündeki mikroboşluk kaçınılmaz olmasına rağmen; uygun abutment seçimi ile bu boşluk minimuma indirilebilir. Bu çalışmanın amacı, dinamik yük altında beş farklı abutment kullanarak implant-abutment arayüzündeki mikrosızıntıyı araştırmaktır [prefabrike titanyum abutment (A), preFAB-4 kişiye özel titanyum abutment (B), hibrit abutment (C), CAD/CAM kişiye özel titanyum abutment (D) ve CAD/CAM kişiye özel zirkonya abutment (E)]. Bu abutmentlar, internal morse tapera sahip toplam 60 implanta bağlandı. Örnekler, her bir grupta 12 abutment olmak üzere beş gruba ayrıldı. Örnekler Enterococcus faecalis süspansiyonuna batırıldı. Ardından örneklere dinamik yüklemede 400.000 siklus, 1.1 Hz. frekansile 50N'luk çiğneme kuvveti uygulandı. Dinamik yükleme sonrası, uygun koşullar altında bakteri örnekleri alındı ve kültür yapıldı. Çalışmamızda beş grubun tamamı, implant-abutment arayüzünde farklı seviyelerde mikrosızıntı gösterdi (Group A 33,3%, Group B 16,7%, Group C 33,3%, Group D 50%, Group E 91,7%). Alınan örneklerdeki bakteri sayısı; B grubunda 1908.33 kob/mL, E grubunda 34383.33 kob/mL arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The microgap in the implant-abutment interface although inevitable can be minimized by choosing the suitable abutment. The aim of this study is to investigate microleakage through the implant-abutment interface using five different abutments under dynamic loading [prefabricated titanium abutment (A), preFAB-4 custom titanium abutment (B), hybrid abutment (C), CAD/CAM custom titanium abutment (D) and CAD/CAM custom zirconia abutment (E)]. These abutments were connected to a total of 60 implants with morse taper internal connection, the sample consisted of 5 groups each group contained 12 abutments. The assemblies were immersed in an Enterococcus faecalis suspension and loaded into a chewing simulator for 400,000 cycles with a force of 50 N at 1.1 Hz. Following dynamic loading, bacterial samples were taken and cultured under appropriate conditions. All the 5 groups in this study showed microleakage at the implant-abutment interface at different levels (group A 33.3%, group B 16.7%, group C 33.3%, group D 50%, group E 91.7%). The bacterial count in the samples taken ranged from 1908.33 cfu/ml in group B to 34383.33 cfu/ml in group E.