Soğan (Allium cepa L.) bitkisinden elde edilen renkler ve bu renklerin yün halı iplikleri üzerindeki ışık ve sürtünme haslıkları
The Colours of the onion (Allium cepa L.) and their colour fastnesses to light and abrasion on wool carpet yarns
- Tez No: 45837
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SO?AN (ALLIUM CEPA L.) BİTKİSİNDEN ELDE EDİLEN RENKLER VE BU RENKLERİN YÜN HALI İPLİKLERİ ÜZERİNDEKİ IŞIK VE SÜRTÜNME HASLIKLARI Hürrem Sinem AYDIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa ARLI 1995, Sayfa:44 Jüri : Prof. Dr. Mustafa ARLI Prof. Dr. Emine GÖNEN Prof. Dr. Yahşi YAZICIO?LU Soğan (Allium cepa L.), doğal boyalar içinde, boya bitkisi olarak önemli bir yere sahiptir. Boyacılıkta genellikle soğan bitkisinin yumru kabuklarından faydalanılmaktadır. Bu çalışmada soğan bitkisinden elde edilen renkler ve bu renklerin yün halı iplikleri üzerindeki ışık ve sürtünme haslıkları araştırılmıştır. Soğan yumru kabuğu ile herhangi bir renk tespit etmek için boyamada kullanılacak en ideal boyama yöntemi ve haslık değeri, en ideal mordan ve uygun mordan oranı, bitki oranı ve boyama yöntemi belirlenmesine çalışılmıştır.Araştırmada yüne göre %100 oranında soğan kabuğu ve %3 oranında asit miktarı sabit tutulmuştur. Buna göre A yönteminde yün halı iplikleri önce asitle işlem görmüş, sonra mordanlanmış ve ardından boyanmış, B yönteminde yün halı iplikleri önce mordanlanmış, asit boyama işlemi sırasında floteye ilave edilmiş, C yönteminde asit ve mordan boyama işlemi sırasında floteye birlikte ilave edilmiştir. Araştırmada toplam 90 adet boyama yapılmıştır. Boyamalardan elde edilen renkler; hardal renginden kahverengiye kadar değişiklik göstermektedir. Bu renklerin ıştk haslıkları 1 ile 6, sürtünme haslıkları ise 1 ile 3 arasında değişmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Soğan (Allium cepa L.), Işık haslığı, Sürtünme haslığı.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master Thesis THE COLOURS OF THE ONION (ALLIUM CEPA L.) AND THEIR COLOUR FASTNESSES TO LIGHT AND ABRASION ON WOOL CARPET YARNS Hürrera Sinem AYDIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor : Prof Dr. Mustafa ARLI 1995, Page: 44 Jury : Prof. Dr. Mustafa ARLI Prof. Dr. Emine GÖNEN Prof. Dr. Yahşi YAZICIO?LU Onion (Allium cepa L.) has a significant place in natural dyes. During the dyeing process generally the tuberpeels of the onion plant are used. The main idea of this research is to obtain different colours from plant of onion and to study the process of fastnesses to light and abrasion on wool carpet yarns of these colours. By using some techniques on the tuberpeels of this plant the most ideal dyeing method, the fastness value, the mordant, the most appropriate mordant ratio and the plant ratio were determined.iv In this research; tuberpeel of the onion at the ratio 100 % and acid at the ratio 3 % according to wool were fixed. According to method A; wool carpet yarns were treated with acid, then were treated with mordant, and then were dyed, in the method B, wool carpet yarns were treated with mordant firstly, acid was added to flotte during dyeing, in the method C acid and mordant were added to flotte together during dyeing. In this research, totaly 90 dyeing process were studied. The colours of the tuberpeels of the onion plant were labeled and type of these colours varied from mustard- coloured to brown. On the other hand, the colour fastnesses to light and to abrasion on wool carpet yarns of this plant were studied. The colour fastness to light of this plant were found as 1 to 6, to abrasion 1 to 3. KEY WORDS: Onion (Allium cepa L.), colour fastness to light, colour fastness to abrasion.